Magazín

28.01.12 0 komentářů

Via Alpina

Via Alpina je určitě nejdelší a nejrozmanitější evropský, a možná i světový trek a je rozhodně samostatnou kapitolou v rodině Evropských treků.

Trasa nejdelší, červené sekce Via Alpiny

Trekking v Alpách přitahuje každoročně milióny turistů z celého světa, kteří se chtějí projít po starých obchodních cestách a stezkách napříč horami, od ledovci pokrytých sedel a vrcholů až po hluboká údolí s loukami a doslova koberci květin. Celá Via Alpina je víc než 5000km dlouhá a je rozdělená do 342 individuálně označených a popsaných denních tras. Není to vlastně jeden trek, ale v podstatě síť pěti dálkových treků, které vedou různými regiony a občas se různě kříží a proplétají. A to z něj dělá naprosto unikátní záležitost. Můžete si vlastně naplánovat svůj vlastní “koktejl” podle vaší kondice, časových možností, počasí a toho co vás nejvíc zajímá. Kompletní trek sestává z pěti barevně odlišených sekcí: fialová, žlutá, zelená, modrá a nakonec hlavní a nejdelší červená, a pokrývá celý Alpský hřeben plus něco málo navíc. Na své trase prochází osmi evropskými zeměmi. Startuje ve Slovinsku, blízko italského Terstu, prochází Rakouskem, Německem, Lichtenštejnskem, Švýcarskem, Itálií a Francií a končí blízko světově proslulých pláží v Monaku.

Via Alpina vznikla jako evropské kulturní a přírodní dědictví v roce 2005 po několika letech spolupráce všech osmi zemí a za finanční podpory Evropské unie. Dává turistům možnost obdivovat nejen přírodní zázraky, ale také vychutnávat místní kulinářské speciality a přiučit se něco o historii a tradicích jednotlivých regionů. Pro někoho, kdo se necítí jako 100% „zálesák“ může být obrovskou výhodou i možnost spát po celé délce trasy v alpských horských chatách, nebo v údolí v komfortních vesnických penzionech.

Podrobné informace, mapy a popisy jednotlivých tras najdete přímo na stránkách Via Alpiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *