Magazín

Ještě před pár lety by mně nenapadlo jít do hor v něčem jiném než v pohorkách. V Česku, ale i globálně se to takhle stále bere. Když se jde do hor, vždycky se jde přeci v těžkých pohorkách. S objevem konceptu Nalehko a myšlenkou že obejdu celé Československo po hranicích jsem pak začal uvažovat jinak.

Po minulých cestách, kdy jsem dokázal ujít stovky kilometrů v pohorách, ale měl jsem puchýře a celkově jsem byl zničený jsem došel k rozhodnutí, že už nechci takhle trpět. Volba padla na běžecké boty Inov-8 a poměrně minimalistický model Trail Talon 250 (v současnosti je v prodeji nástupce Trail Talon 290 nebo lehčí Trail Talon 235) Jelikož jsem už předtím celkem běhal, tak jsem s běžeckou obuví měl trochu zkušenosti a tak jsem na nový model nemusel nohu ani příliš zvykat. Obešel jsem s nimi cca 3600 km (3 páry) ve všech možných terénech – blátem, vodou, sněhem, pískem, po kamenech a musím říct, že mě velmi překvapila především kvalitní podrážka. Ta mě podržela i na velmi kluzkých, suťových polích ve Vysokých Tatrách.

Spousta lidí namítne, že v takových teniskách vám nedrží kotník. Ale já jsem toho názoru, že v takových botách se naučíte chodit! V pohorkách má totiž člověk pocit, že může šlápnout kamkoliv a do čehokoliv a noha i boty vše vydrží. Jednoduše jste takový valící se tank. Kdežto v běžeckých botách daleko více cítíte podklad a díky tomu se naučíte lépe číst terén. Naučíte se včas reagovat na každý podnět či nepříjemný došlap a díky tomu se vyhnete výronům a především posílíte vazy a svalstvo, které je po chůzi v “nezničitelných” pohorkách ochablé. U tohoto modelu také musím vyzdvihnout úžasnou prodyšnost, díky svrchní síťovině noha skvěle větrá i v tropických, letních teplotách. Za celou cestu se mi tak díky tomu neudělal jeden jediný puchýř! Díky své lehkosti (ve velikosti UK8 – 250 gramů) nebudou vaše nohy tolik unavené a snesete velké porce kilometrů delší dobu. Mě osobně nedělalo problém ujít 40-50 km každý den. Nedovedu si představit, že bych tohle chodil v pohorkách.

Nevýhoda je v tom, že snadno promoknou (pokud nemáte model gore-tex), jenže ono to má i své plus. Když boty promočíte, tak rychle uschnou(v letních teplotách cca 2 hodiny). Zkuste to s pohorkama – budete je sušit tak 3 dny. Do deštivého podnebí se tento problém dá vyřešit nepromokavými, membránovými ponožkami Dexshell. Velká výhoda je také v tom, že pokud jdete dlouhý trail a víte, že budete potřebovat více párů bot, tak stačí mít ověřený určitý model a nemusíte mít všechny páry prošlápnuté. Jednoduše si prostě vezmete novou botu a jde se dál. Kdežto v neprošláplých pohorkách byste trpěli.

Edit redakce : Od dokončení cesty po hranicích Československa jsem v různých modelech značky Inov-8 naběhal a nachodil dalších několik tisíc kilometrů. Ať už to bylo na horských maratonech a ultra-maratonech nebo na víkendových přechodech až po další dálkovou trasu napříč Balkánem. Na této poslední akci jsem testoval model Inov-8 TrailRoc 285 a od té doby se tenhle model stal mým nepostradatelným společníkem pro dlouhé, horské běhy a túry.

Krkonošská 50 s Inov-8 Trail Roc 285

Shrnutí : Pokud člověk plánuje horský výstup s mačkami, tak běžecké boty pohorky nenahradí. Pro normální horské túry je to ale skvělá volba. Nevydrží sice tolik (cca 1000 – 1300 km), ale s tím se musí počítat. Navíc, ruku na srdce – kolik ročně nachodíte kilometrů v horách ?Jako první se začne trhat síťovina, ale podrážka vydrží skutečně hodně! Můj poslední pár se kterým jsem ušel cca 1300 km mám pořád ještě doma a zvládl jsem s nimi naběhat ještě dalších 300 km a podrážka pořád drží! Já osobně na běžecké boty už nedám dopustit  a pohorky jsem definitivně pověsil na hřebík!

Tahle bota má za sebou cca 1500 km! Model Inov-8 Trail Talon 250

21 komentářů u "Zkušenosti s běžeckýma botama na dlouhých trecích"

  1. Hanka.D napsal:

    Díky za super článek! Já Inov8 boty nosím běžně i do města a na dlažbě a silnici se hrubá podrážka zničí relativně rychle. Nevěřila bych ale, že po 1500km v terénu může vypadat tak zachovale.

  2. Je to různý, tu životnost ovlivní hromada faktorů a hlavně záleží i na konkrétním modelu. Ten poslední pár po hranicích byl nesmrtelný :-). Ku příkladu na Via Dinarice jsem jiný model Inov-8 zlikvidoval asi po 400 km, ale to byl uplně jiný terén 🙂

  3. zemekoulan napsal:

    Vnímám to úplně stejně. Škoda, že síťovina vydrží tak málo! Bohužel, do maček se holt nedá jít v ničem jiném než v pohorkách. To samé do sněžnic… Každopádně i já hodnotím INOV8 jako jednu z nejlepších voleb!

  4. Miroslav napsal:

    Neskušal si boty od značky Altra ? Mne prave vyhovuju ze su strašne široke ako sandale .

  5. DavidW napsal:

    Inovejty jsou hodně kvalitně zpracované boty, mám osobní zkušenost s Trail Talon 250, ty měli ještě únosný drop 4 mm, ale u těch novějších modelů už je 8 mm, což už je podle mě docela hodně a noha má v botě nepřirozenou polohu. Ještě jejich TerraUltra G260 je zajímavá bota, má nulový drop, akorát zas maj hodně tenkou podražku (9 mm), takže v nich nejspíš půjde cítit každý kamínek a kořen a na dlouhých trecích v nich budou nohy asi docela bolet. Ale možná se pletu:)

  6. Hanka napsal:

    Docela zkušenosti s Inovama mám, ale bohužel jejich životnost je v nejlepším případě 900 km a to v nich bylo vždy chozeno nalehko. Při zátěži na zádech by asi moc nevydržely.

    1. Ono je to dost různorodé. Obecně se nedá říct jakou mají životnost, protože je spousta faktorů, které to ovlivní. Každopádně z hlediska životnosti svrchního materiálu, tak na tom Inov-8 u nových modelů hodně zapracoval, už by to mělo být lepší. Navíc teď přišli s grafénovou řadou, která bude mít bezkonkurenční vlastnosti podrážky.

  7. Jiří Bělka napsal:

    Měl jsem Trail Talon 290 teďka v Durmitoru a síťovina je děravá a podrážka dostala zabrat, ochozená a trochu pořezaná od suťáku pod Planinicou. Ale byly pohodlné, možná jiný odolnější model by byl lepší, ale Trail Talony mají nejširší botu.

    1. Ono na tom vápenci vydrží málokterá bota, prostě to ty boty rozřeže a poměrně za dost krátkou dobu. Ověřeno na Via Dinarice 🙂 Varianta by mohla být nějaká bota s grafénem, které teď Inov-8 začal dělat. Třeba Roclite 275. Grafén by měl vydržet víc a vyztužený svršek z kevlaru také.

  8. Hana Stezková napsal:

    Které konkrétní nepromokavé ponožky nosíš?

    1. Do vyšších hor chodím s Dexshell Trekking. Na výlety u nás mi stačí Dexshell Ultra Thin

  9. Denis napsal:

    Kúpil som si Trail roc 285, po asi 10 hod.používania, teda asi 50 km v nenáročným teréne, 1x s 8 kg batohom asi 6 km a začali sa mi znútra na päte predierať, malá ďurka je tam. Tenisky z Decatlonu sa predrali asi po roku. 130 eur za boty ktoré nič nevydržia je dosť. Možno iný model Inov8 je odolnejší. Alebo iná značka.

    1. Dobrý den, nemyslím si, že by vámi popisovaný problém byl v nekvalitní obuvi. Jde o výběr vhodného modelu. Boty se dělají v různých šířkách kopyt a ne každému sedne každá bota. V první řadě je důležité, aby v botě perfektně držela pata a nijak nejezdila. Dírka, která se vám udělala na patě s největší pravděpodobností vznikla právě tímto způsobem. V botách Inov-8 máme ve dvou lidech dohromady odchozeno a naběháno cca 25 tisíc km a nikdy jsme tento problém neměli, protože jsme si vybrali model, který nám sedí.

  10. Denis napsal:

    Tak sugestívne popisujete model Trailroc 285, že sa čitateľ naň upne a to čo píšete je velmi dôveryhodné, ten model má od Vás skvelé odporúčanie. No nekup to. Došli sme nakoniec obaja k rovnakému záveru, zle vybraný model. Pata mi drží dobre, problém vidím v tom že mám kostrbaté paty, jedna iná ako druhá, teda žiadny ideál a Trailroc285 má na pate minimalistickú výstielku a zároveň tá pata je velmi tuhá z dôvodu ochrany nohy v skalnom teréne a ten material je nepoddajný. To čo sa poddá je nakoniec noha, včera už už skoro nabehol pluzgier /puchýř/. Prechod z pohoriek na tenisky sa nakoniec žial nekoná, zatial. Koncepcia vyberatelnej membrány – ponožky z boty je úžasná, ale bude fungovať, keď nefunguje Gere tex membrána v pohorkách? Mám na mysli šlapanie v mokrej tráve na hrebeni, po dvoch dňoch je každá pohorka s goratexom premočená. Jak je to vôbec možné, keď cez tú membránu nemá prejsť molekula vody? Čo sa tam deje a prečo? Pritom v ponožkách ktoré predávate nie je ani Goratex, ale niečo-nevieme čo, asi niečo menej výkonné. Nepremokavé ponožky som si u vás kúpil, dvoje, Inovejtky vyskúšam iný model, možno inú značku, ale bude to fungovať? Dva-tri dni v mokrej tráve?

    1. S nepromokavými ponožkami na dlouhých trecích máme velmi dobrou zkušenost. Ovšem žádné membrány nejsou zázračné. Je třeba si uvědomit, že třeba jen ramenní popruhy batohu působí na membránovou bundu tlakem cca 0,17 MPa (1,67 Baru). Aby membrána takovému tlaku odolala, musí mít vodní sloupec alespoň 20000 mm. A teď si představte, že na membránu v ponožkách při došlapu je vyvíjen ještě vyšší tlak. Tedy, musíte počítat s tím, že nějakou vodu membránou vždy protlačíte. Jde ale o to, že pokud nepůjdete vyloženě v potocích vody, tak by vaše noha měla být stále v relativním suchu a především teple oproti obyčejné ponožce. Obzvlášť při delších trecích, kdy je poměrně běžné, že od rána šlapete v mokré trávě a vaše boty jsou tak okamžitě promočené se tedy nepromokavé ponožky velmi hodí. Velmi důležité je po každém použití, ideálně přes noc ponožky otočit na ruby, aby stihla ponožka aspoň trochu proschnout, abyste je druhý den mohl opět použít. Ponožky jsem testoval i přes zimu, při častém běhu v mokrém sněhu a i při této náročné aktivitě se mi dobře osvědčili, ale samozřejmě nemůžete čekat zázraky.

  11. Denis napsal:

    Píšete, aby membrána odolala tlaku popruhu batohu musí byť vodný stĺpec membrány 20000 mm, membrána v ponožkách, botách musí byť ešte vyššia. Nečakám zázraky, ale informácie. Aká membrána je v ponožkách ktoré predávate a aký vodný stĺpec znesu?

    1. Dobrý den, Dexshell používá Porelle® membrány. Ty ve srovnání s konkurencí vychází až o 30% lépe co se týká odolnosti vůči vodě i prodyšnosti. Výrobce ovšem vodní sloupec neuvádí. Výrobce uváádí, aby byla jakákoli látka oceněna jako plně vodotěsná, měla by odolávat tlaku sloupce s vodou o výšce 10 000 mm bez úniku. Membrána Porelle, kterou DexShell používá, to zdaleka překračuje. Co se týká prodyšnosti, tak ta je 15000 g/m2/24 h

  12. Denis napsal:

    Ďakujem za informácie. Na stránkach Ferrino uvádzajú 10000 mm vodný stĺpec. Nech je to akokolvek, je to genialna myšlienka vyberatelná membrána a tak využívať výhody bezmembránových a zároveň membránových topánok v jednom. Dúfam že užívatelia tu popíšu svoje skúsenosti.

  13. Velikost běžeckých bot na chození napsal:

    Na běhání si kupuju běžecké boty o 1 až 1,5 čísla větší. Jak volit velikost na chození? Svojí standardní nebo taky větší?
    Jirka

    1. O 1 až 1,5 čísla je akorát. Chce to tam mít zkrátka prostor kdyby noha natekla nebo pro silnější, případně nepromokavou ponožku.

  14. Gabo napsal:

    naprosto suhlasím! Odkedy som prešiel na modely Altra LonePeak, neviem, čo je to pluzgier 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *