Magazín

Ještě před pár lety by mně nenapadlo jít do hor v něčem jiném než v pohorkách. V Česku, ale i globálně se to takhle stále bere. Když se jde do hor, vždycky se jde přeci v těžkých pohorkách. S objevem konceptu Nalehko a myšlenkou že obejdu celé Československo po hranicích jsem pak začal uvažovat jinak.

Po minulých cestách, kdy jsem dokázal ujít stovky kilometrů v pohorách, ale měl jsem puchýře a celkově jsem byl zničený jsem došel k rozhodnutí, že už nechci takhle trpět. Volba padla na běžecké boty Inov-8 a poměrně minimalistický model Trail Talon 250 (v současnosti je v prodeji nástupce Trail Talon 290). Jelikož jsem už předtím celkem běhal, tak jsem s běžeckou obuví měl trochu zkušenosti a tak jsem na nový model nemusel nohu ani příliš zvykat. Obešel jsem s nimi cca 3600 km (3 páry) ve všech možných terénech – blátem, vodou, sněhem, pískem, po kamenech a musím říct, že mě velmi překvapila především kvalitní podrážka. Ta mě podržela i na velmi kluzkých, suťových polích ve Vysokých Tatrách.

Spousta lidí namítne, že v takových teniskách vám nedrží kotník. Ale já jsem toho názoru, že v takových botách se naučíte chodit! V pohorkách má totiž člověk pocit, že může šlápnout kamkoliv a do čehokoliv a noha i boty vše vydrží. Jednoduše jste takový valící se tank. Kdežto v běžeckých botách daleko více cítíte podklad a díky tomu se naučíte lépe číst terén. Naučíte se včas reagovat na každý podnět či nepříjemný došlap a díky tomu se vyhnete výronům a především posílíte vazy a svalstvo, které je po chůzi v „nezničitelných“ pohorkách ochablé. U tohoto modelu také musím vyzdvihnout úžasnou prodyšnost, díky svrchní síťovině noha skvěle větrá i v tropických, letních teplotách. Za celou cestu se mi tak díky tomu neudělal jeden jediný puchýř! Díky své lehkosti (ve velikosti UK8 – 250 gramů) nebudou vaše nohy tolik unavené a snesete velké porce kilometrů delší dobu. Mě osobně nedělalo problém ujít 40-50 km každý den. Nedovedu si představit, že bych tohle chodil v pohorkách.

Nevýhoda je v tom, že snadno promoknou (pokud nemáte model gore-tex), jenže ono to má i své plus. Když boty promočíte, tak rychle uschnou(v letních teplotách cca 2 hodiny). Zkuste to s pohorkama – budete je sušit tak 3 dny. Do deštivého podnebí se tento problém dá vyřešit nepromokavými, membránovými ponožkami Dexshell. Velká výhoda je také v tom, že pokud jdete dlouhý trail a víte, že budete potřebovat více párů bot, tak stačí mít ověřený určitý model a nemusíte mít všechny páry prošlápnuté. Jednoduše si prostě vezmete novou botu a jde se dál. Kdežto v neprošláplých pohorkách byste trpěli.

Edit redakce : Od dokončení cesty po hranicích Československa jsem v různých modelech značky Inov-8 naběhal a nachodil dalších několik tisíc kilometrů. Ať už to bylo na horských maratonech a ultra-maratonech nebo na víkendových přechodech až po další dálkovou trasu napříč Balkánem. Na této poslední akci jsem testoval model Inov-8 TrailRoc 285 a od té doby se tenhle model stal mým nepostradatelným společníkem pro dlouhé, horské běhy a túry.

Krkonošská 50 s Inov-8 Trail Roc 285

Shrnutí : Pokud člověk plánuje horský výstup s mačkami, tak běžecké boty pohorky nenahradí. Pro normální horské túry je to ale skvělá volba. Nevydrží sice tolik (cca 1000 – 1300 km), ale s tím se musí počítat. Navíc, ruku na srdce – kolik ročně nachodíte kilometrů v horách ?Jako první se začne trhat síťovina, ale podrážka vydrží skutečně hodně! Můj poslední pár se kterým jsem ušel cca 1300 km mám pořád ještě doma a zvládl jsem s nimi naběhat ještě dalších 300 km a podrážka pořád drží! Já osobně na běžecké boty už nedám dopustit  a pohorky jsem definitivně pověsil na hřebík!

Tahle bota má za sebou cca 1500 km! Model Inov-8 Trail Talon 250

5 komentářů u "Zkušenosti s běžeckýma botama na dlouhých trecích"

 1. Hanka.D napsal:

  Díky za super článek! Já Inov8 boty nosím běžně i do města a na dlažbě a silnici se hrubá podrážka zničí relativně rychle. Nevěřila bych ale, že po 1500km v terénu může vypadat tak zachovale.

 2. Je to různý, tu životnost ovlivní hromada faktorů a hlavně záleží i na konkrétním modelu. Ten poslední pár po hranicích byl nesmrtelný :-). Ku příkladu na Via Dinarice jsem jiný model Inov-8 zlikvidoval asi po 400 km, ale to byl uplně jiný terén 🙂

 3. zemekoulan napsal:

  Vnímám to úplně stejně. Škoda, že síťovina vydrží tak málo! Bohužel, do maček se holt nedá jít v ničem jiném než v pohorkách. To samé do sněžnic… Každopádně i já hodnotím INOV8 jako jednu z nejlepších voleb!

 4. Miroslav napsal:

  Neskušal si boty od značky Altra ? Mne prave vyhovuju ze su strašne široke ako sandale .

 5. DavidW napsal:

  Inovejty jsou hodně kvalitně zpracované boty, mám osobní zkušenost s Trail Talon 250, ty měli ještě únosný drop 4 mm, ale u těch novějších modelů už je 8 mm, což už je podle mě docela hodně a noha má v botě nepřirozenou polohu. Ještě jejich TerraUltra G260 je zajímavá bota, má nulový drop, akorát zas maj hodně tenkou podražku (9 mm), takže v nich nejspíš půjde cítit každý kamínek a kořen a na dlouhých trecích v nich budou nohy asi docela bolet. Ale možná se pletu:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *