Magazín

25.03.21 4 komentářů

Jak vybrat správný spací pytel

Průvodce Nalehko jak vybrat ulralight spacák. Kompletní seznam nabídky Nalehko. Vyber si ideální spací pytel pro svoje outdoorové dobrodružství.

Jak vybrat spacák v NALEHKO

V minulém průvodci NALEHKO jsme si řekli, co je důležité při výběru nepromokavé bundy. V tomto průvodci se zaměříme na další klíčovou otázku a to jak vybrat Nalehko spacák?

Závisí samozřejmě na počasí, ale dá se předpokládat, že nepromokavou bundu nebudete používat každý den. Své uplatnění najde hlavně při dešti a při nepříznivých povětrnostních podmínkách. Naproti tomu u spacáku je pravděpodobné, že jej budete na výpravě kdy chcete někde přenocovat používat skoro každou noc, což znamená přibližně osm a více hodin denně. Správný výběr spacáku by se měl stát rozhodujícím momentem při nákupu vybavení a jelikož je sortiment spacáků opět nepřeberný, rozhodli jsme se v NALEHKO sepsat tohoto průvodce. Mohl by vám pomoci ujasnit si, do jakých teplot a podmínek spacák potřebujete a jaké jsou při výběru vaše vlastní priority. 

Syntetická izolace nebo peří – jak vybrat v NALEHKO spacák

Začněme otázkou, kterou si při nákupu prvního spacáku pokládá většina uživatelů. „Mám si koupit spacák naplněný syntetickou izolací nebo peřím?“

Na tuto otázku máme v NALEHKO jasnou odpověď. Peří. Při srovnání výhod a nevýhod syntetiky a peří jsme došli k závěru, že při naprosté většině teplot a prostředí je lepší použití péřového spacáku. Jediné prostředí, kde je syntetická izolace lepší než peří, je prostředí s extrémně vysokou vlhkostí vzduchu, neboť syntetická izolace zvládá extrémní vlhkost lépe. Otázkou však zůstává, jak často budete spacák používat v deštném pralese s 95% vlhkostí vzduchu a jestli v takovém prostředí budete spacák vůbec používat. Ve všech ostatních podmínkách si povede péřový spacák lépe a více využijete i jeho další přednosti. Nicméně nejjednodušší bude, když se podíváme na tabulky výhod a nevýhod péřové a syntetické izolace. 

Péřová izolace

VýhodyNevýhody
Mnohem lépe udržuje generované teploVyšší nároky na údržbu
Lepší poměr schopnosti izolovat vůči hmotnostiVyšší cena
Delší životnost
Nižší hmotnost, lépe sbalitelná
Výhody a nevýhody péřových spacáků

Syntetická izolace

VýhodyNevýhody
Lépe izoluje když je mokráHůře udržuje teplo
Lehčí údržbaVyšší hmotnost
Nižší cenaMéně sbalitelná
Kratší životnost
Výhody a nevýhody syntetických spacáků

Z tabulek vyplývá několik výhod syntetické izolace, které však při bližším prozkoumání ztrácejí na své váze. Jedinou výraznější výhodou syntetické izolace je její schopnost izolovat, i když je spacák mokrý. Avšak zde je potřeba si říct, co znamená mokrý spacák.

Mokrý péřový spacák – jak vybrat spacák v NALEHKO

Mokrý spacák neznamená ranní rosa na povrchu spacáku nebo vlhký spacák v nohou, kdy jste se otírali o kondenzaci na stěně stanu. Tyto případy jsou pouze navlhnutí spacáku, které se dřív či později vyřeší vyvětráním nebo usušením. Mokrý spacák znamená, když na vás celou noc pod širákem bez jakéhokoli krytí padají provazy vody, když vaše tábořiště spláchne v noci rozvodněný potok nebo když brodíte řeku po prsa ve vodě s batohem z velké části pod vodou a při tom zjistíte, že věci v batohu nemáte v žádném nepromokavém obalu.

Po takových zážitcích není spacák ničím jiným, než těžkou a vlhkou hromadou a v takovém případě je opravdu lepší syntetická izolace. Ta bude mít stále určitou schopnost izolovat na rozdíl od peří, které bude bohužel naprosto k ničemu (s výjimkou hydrofobně upraveného peří viz níže).

První otázkou je, kolikrát se vám stalo, že jste měli spacák opravdu takto mokrý a jestli má smysl kvůli obavám z těchto případů kupovat těžší, objemnější a méně trvanlivou syntetickou izolaci. Pokud se vám taková situace děje každou druhou noc, pak ano, bude pro vás lepší syntetická izolace. Tady ale přichází na řadu druhá otázka a tou je, zdali by nešlo výše zmíněným a podobným příkladům předejít. A odpovědí je opět ano. Těmto případům se předejít dá.

Například velmi jednoduchými pravidly:

Udržování péřového spacáku v suchu jak vybrat spacák v NALEHKO

Uchovávat veškeré péřové vybavení v nepromokavých obalech, popřípadě mít nepromokavý rovnou celý batoh s podlepenými švy, nespat bez přístřešku, když vím, že hrozí silné lijáky, netábořit u potoků, které se mohou rozvodnit, snažit se zamezit otírání spacáku o kondenzaci na stěnách stanu atd.

Na těchto příkladech jsme se snažili ukázat, že strach z mokrého a tudíž nefunkčního péřového spacáku bývá často přeceňován a že situace, kdy jsou péřové spacáky znehodnoceny vlhkostí nebývá většinou chyba spacáků, ale jejich uživatelů. Při dodržení určitých pravidel zacházení s péřovým vybavením se vlhkosti a peří netřeba bát. Miliony uživatelů, kteří nachodili miliony kilometrů s péřovými spacáky jsou toho jasným důkazem.

Když jsme si vysvětlili, jak se to má s peřím, syntetikou a vlhkostí, je čas, podívat na další uvedené výhody syntetické izolace. Podle tabulky je levnější. Jelikož má však nižší životnost, bude v dlouhodobějším horizontu potřeba více spacáků syntetických na jeden péřový. Nižší cena syntetiky vynásobená větším množstvím spacáků se nakonec vyrovná ceně péřové izolace v jednom spacáku.

Údržba péřového spacáku – jak vybrat spacák v NALEHKO

Na závěr tu máme lehčí údržbu syntetické izolace. Je pravda, že peří je náročnější na údržbu. Mastnota, pot a špína peří degradují a praní péřového spacáku je náročnější proces. Nicméně i zde je řešení. Mastnota, pot a špína se většinou řeší odděleným oblečením na spaní, díky kterému lezeme do spacáku v relativně čistém úboru. Kdo nechce tahat oddělené oblečení na spaní, může využít i vložek do spacáku. Díky těmto postupům se zabraňuje znehodnocení peří a výhoda syntetické izolace přestává být tolik znát. A co se praní týče, i peří lze prát stejně jako syntetiku, proces vyžaduje akorát více práce (Jak prát péřové vybavení). Pro ty kdo by si na praní péřových věcí nevěřili nabízí službu praní profesionální prádelny, pro zboží zakoupené v NALEHKO nabízíme zajištění profesionálního čištění přímo přes nás.

To byly tedy výhody syntetické izolace podrobené určitému kritickému hodnocení. Body z tabulky, které jsme nezmínili, ukazují již jenom výhody péřové izolace, (lepší poměr hmotnost-výkon, menší objem po sbalení, delší životnost, lepší zadržování tepla). Těmito odstavci jsme se snažili vysvětlit, proč si myslíme, že péřové spacáky jsou lepší v absolutní většině případů a proč je tak máme zařazené v sortimentu NALEHKO.

Ruční plnění spacáků Rab

Peří jak vybrat spacák v NALEHKO

Když už jsme si vysvětlili, proč má smysl péřový spacák oproti syntetické izolaci, je načase podívat se na peří samotné. Při plnění spacáků se používá převážně peří kachní nebo husí. Většinu náplně tvoří peří prachové, které zajišťuje izolaci, menší část tvoří malá pevnější pírka, která slouží jako určité pružinky na roztažení tkaniny. Díky tomu může prachové peří nabrat loft (tzn. navázat na sebe víc vzduchu) a řádně izolovat. Běžně se poměr prachového a normálního peří pohybuje kolem hodnoty 90:10, u ultralehkých spacáků, kde je hlavní co nejlepší izolace na co nejnižší hmotnost, může poměr dosahovat až k hodnotám 96:4. To co izoluje není peří samotné, nýbrž teplý vzduch od těla, který na sebe peří naváže. Když je peří mokré, nenaváže na sebe žádný vzduch a nemá tak šanci nijak izolovat.

Gramáž izolacejak vybrat spacák v NALEHKO

Když je peří ve spacáku málo, nedokáže na sebe v nízkých teplotách navázat dost teplého vzduchu a vám tak bude zima. Proto jsou zimní spacáky naplněné větší gramáží peří (např. 800 g) a letní menší gramáží (200 g). Zde se dostáváme ke dvěma hlavním vlastnostem spacáků spojených s peřím. Tou první je již zmíněná celková hmotnost izolace, velmi často rozeznatelná podle číselného označení spacáku. Např. letní spacák Criterion Quantum 200, obsahuje 200 gramů peří, zimní spacák Rab Neutrino 800 je naplněn 800 g peří.

Zakladatel Rabu Rab Carrington v dílně Rab na plnění péřových spacáků.
Zakladatel Rabu (Rab Carrington)

Plnivostjak vybrat spacák v NALEHKO

Tou druhou vlastností je plnivost, což je vyjádření kvality péřové náplně. Vyjadřuje se v jednotkách plnivosti cuin nebo FP a vyjadřuje, jak velkého objemu v kubických palcích (cubic inch) dosáhne v měřícím válci jedna unce (28,4 g) peří pod určitým zatížením. Zjednodušeně řečeno plnivost vyjadřuje, jak hodně se peří nafoukne (jaký získá loft), tzn. kolik vzduchu je na sebe schopné navázat. Čím větší hodnota plnivosti, tím více se spacák „nafoukne“, čím nižší hodnota plnivosti, tím bude potřeba větší gramáž peří, aby spacák stejně izoloval.

Husí vs kachní peří

Husí peří mívá větší plnivost než kachní peří, déle vydrží a má lepší tepelně-izolační vlastnosti, a proto je použité ve většině spacáků v našem sortimentu. Kachní peří je oproti tomu  levnější. Nejvyšší kvalitu má peří, které dosahuje hodnot plnivosti 800 cuin a výše. Zde je potřeba zmínit, že hodnoty cuin se liší podle toho, zdali bylo peří měřeno podle amerických nebo evropských norem. Díky rozdílům ve způsobu měření má peří nižší hodnoty cuin podle evropských norem a vyšší podle amerických norem. Pro zjednodušení si stačí zapamatovat, že je zde rozdíl okolo 50 cuin. Peří měřené podle evropské normy bude mít plnivost 800 cuin a to samé peří měřené  podle americké normy bude mít 850 cuin. Spacáky Rab, Criterion a Patizon v sortimentu NALEHKO mají plnivost měřenou podle evropských norem. Americké spacáky Big Agnes mají plnivost měřenou dle americké normy.

Evroská vs americká norma Cuin
Obrázek převzat z boskuvsvet.cz

Hydrofobní úprava peříjak vybrat spacák v NALEHKO

Aby se eliminovala největší slabost peří tj. jeho citlivost na vlhkost, používá se v posledních letech čím dál častěji tzv. hydrofobní úprava peří. V našem sortimentu používají hydrofobně ošetřené peří všechny spacáky značky Rab, které používají technologii vyvinutou ve spolupráci se společností Nikwax.

Hydrofobně ošetřené peří má tendenci absorbovat mnohem méně vlhkosti a zároveň rychleji schnout než běžné peří. Neznamená to, že s hydrofobním peřím, můžete nechat bez problémů spacák promoknout. Stále platí, že péřový spacák promoknout nesmí. Ale pokud se to již náhodou stane, bude mokré hydrofobní peří schopné vykonat stejnou práci jako mokrá syntetická izolace. Koho tak stále odrazují péřové spacáky kvůli jejich citlivosti k vlhkosti, může být řešením spacák od Rabu nebo Big Agnes, kde se používá hydrofovní peří DownTek™

Klasifikace podle teplot – jak vybrat spacák v NALEHKO

Je důležité si uvědomit, že spacák vás nezahřeje. Slouží pouze k zadržení úniku tepla, které generuje vaše tělo, čímž zabraňuje prochladnutí. Jednotlivá teplotní určení spacáku (extrém, limit, komfort) tak popisují, jak dobře bude spacák udržovat teplo v závislosti na určité okolní teplotě. Jelikož jsme každý jinak citlivý na teplo a chlad, je potřeba všechny následující údaje brát pouze orientačně, nikoliv jako pevně danou skutečnost, která platí vždy a pro každého.

Extrém

Většinou se setkáte s teplotním určením extrém, limit a komfort. Extrémem nemá prakticky smysl se zabývat. Označuje teplotu, při níž ve spacáku možná ještě neumrznete. Jelikož jsme však každý jinak náchylný na zimu, nemusí takový údaj platit vždy a pro někoho by tak spoléhání se na tento údaj mohlo být tím posledním v životě. Pokud budeme přesní a uvedeme definici extrému, jedná se o teplotu, kdy „běžná žena“ (vysvětlení níže) vydrží ve spacáku šest hodin bez rizika smrti z podchlazení.

Limit a komfort

Jediné dvě hodnoty, které má smysl sledovat je hodnota limit a hodnota komfort. Hodnota limit je definována jako teplota, při níž během testování může „běžný muž“ (vysvětlení níže) spát zapnutý uvnitř  spacáku pouze v základní vrstvě oblečení osm hodin bez probuzení v důsledku ztráty tepla. Bývá přibližně o 6°C nižší než hodnota komfort. 

Hodnota komfortu je ideální teplota, při níž zakusíte pohodlný spánek bez probuzení v důsledku ztráty tepla zapnuti uvnitř spacáku pouze v základní vrstvě oblečení. Výběr spacáku by se tak měl řídit hlavně podle teploty komfort. Pro otužilejší jedince je možné využívat spacák při teplotách limitu a stále se při tom cítit jako při komfortu. Pro jedince více náchylné na zimu je potřeba chápat komfort jako nejnižší možnou hodnotu pro pohodlné spaní. 

Měření teplotní klasifikace

Pro určení teplotní klasifikace se používají různé normy, a proto mohou být číselné hodnoty u různých výrobců různé i při použití peří o stejné hmotnosti a kvality. Spacáky Rab a Warmpeace ze sortimentu NALEHKO používají pro klasifikaci teplot evropskou normu EN13537. Podle této normy jsou stanovené určité teploty pro jednotlivá teplotní určení pro „běžného muže“ a „běžnou ženu“. „Běžný muž“ je při testech definován věkem 25 let, výškou 173 cm a váhou 73 kg, „běžná žena“ má 25 let, je vysoká 160 cm a váží 60 kg. Pro normu EN13537 bude platit klasifikace extrém, limit a komfort tak, jak  jsme popsali výše. Spacáky americké značky Big Agnes vychází při určování teplotního komfortu spacích pytlů především z vlastních zkušeností a zkušeností jejich testerů a ambasadorů.

Spacáky Criterion se měří podle jiných norem a to britských norem BS 4745 a ISO 5087-1, při čemž definují pouze jedno teplotní určení, kterým je komfort. „Běžný muž“ a „běžná žena“ jsou u Criterionu chápáni stejně jako u Rabu, nicméně teplota komfort se chápe jako teplota v typickém jedno až třímístném stanu. Pro zjednodušení stačí říct, že komfortní teplota je u Criterionu bližší limitním teplotám Rabu a pro určení komfortu jako u Rabu je lepší přičíst pět až šest stupňů.

Holka v autě v modrém spacáku Rab Neutrino 400
Spacák Rab Neutrino 400 v akci (foto: Honza Navrátil)

Rozdělení spacáků ze sortimentu NALEHKO    

Zimní spacáky – jak vybrat spacák v NALEHKO

NáplňHmotnostKomfortLimitRozměry po sbaleníPro postavy
Rab Neutrino 800800 g husí peří (hydrofobní úprava, 800FP)1 208 g-20°C22×31 cmDo 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Patizon G 800800 g husí peří – 800 cuin1 120 g-10°C-18°CDo 170 cm (Short), do 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Rab Alpine 800800 g kachní peří (hydrofobní úprava , 650FP)1 270 g-16°C45×24 cmDo 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Rab Andes Infinium 800800 g husí peří (hydrofobní úprava, 800FP)1 375 g-11°C-19°C45×28 cmDo 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Rab Andes Infinium 10001000 g husí peří (hydrofobní úprava, 800FP)1 590 g-28°C50×30 cmDo 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Rab Neutrino Pro 700700 g husí peří (hydrofobní úprava, 800+FP)1 142 g-4°C-10°C40×26 cmDo 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)

Třísezónní spacáky pod 1 Kg – jak vybrat spacák v NALEHKO

NáplňHmotnostKomfortLimitRozměry po sbaleníPro postavy
Rab Neutrino 600600 g husí peří (hydrofobní úprava, 800FP)998 g-5°C-12°C22×31 cmDo 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Patizon Dpro 590590 g kachní peří – 700 cuin905 g-5°C-11°CDo 170 cm (Short), do 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Rab Neutrino 400400 g husí peří (hydrofobní úprava, 800FP)775 g-1°C-7°C27×18 cmDo 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Rab Alpine 600 dámský600 g kachní peří (hydrofobní úprava, 650FP)1000 g-5°C-12°C35×20 cmDo 170 cm
Rab Mythic 600600 g husí peří (hydrofobní úprava, 900FP)867 g-5°C-12°C22×51 cmDo 185 cm
Rab Alpine 400 dámský400 g kachní peří
(hydrofobní úprava, 650FP)
810 g-1°C-7°C35×20 cmDo 170 cm
Rab Alpine 400400 g kachní peří
(hydrofobní úprava, 650FP)
840 g-1°C-7°C35×20 cmDo 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Rab Mythic 400400 g husí peří (hydrofobní úprava, 900FP)680 g-1°C-6°C18×43 cmDo 185 cm
Rab Mythic Ultra 360360 g husí peří (hydrofobní úprava, 900FP)606 g-2°C-8°CDo 185 cm
Patizon G400400 g husí peří – 850 cuin719 g-1°C-6°CDo 170 cm (Short), do 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Criterion Quantum 450450 g husí peří – 870+ cuin800 g-10°C30×15 cmDo 183 cm
Criterion Quantum 350350 g husí peří – 870+ cuin695 g-6°C27×12 cmDo 183 cm
Criterion Ultralight 350350 g husí peří – 700+ cuin765 g-3°C27×12 cmDo 183 cm
Rab Neutrino Pro 500500 g husí peří (hydrofobní úprava, 800FP)915 g0°C-6°C35×23 cmDo 180 cm (Regular), do 199 cm (Long)
Třísezónní spacáky v NALEHKO

Třísezónní spacáky nad 1 Kg – jak vybrat spacák v NALEHKO

NáplňHmotnostKomfortLimitRozměry po sbaleníPro postavy
Rab Alpine 600 600 g kachní peří (hydrofobní úprava, 650FP)1 050 g-5°C-12°C40×22 cm Do 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Criterion Traveller 650650 g husí peří – 700+ cuin1 155 g-12°C33×15 cmDo 192 cm
Rab Neutrino 600 dámský600 g husí peří (hydrofobní úprava, 800FP)1 021 g-5°C-12°C40×26 cmDo 180 cm (Regular), do 199 cm (Long)
Criterion Prime 550550 g husí peří – 870+ cuin1 055 g-12°C33×15 cmDo 192 cm
Criterion Lady 650650 g husí peří – 700+ cuin 1 265 g-12°C30×15 cmDo 175 cm
Big Agnes Daisy Mae 0709 g husí peří (hydrofobní úprava – 650 cuinú1 360 g-18°C23×51 cmDo 168 cm (Petit), do 178 cm (Regular)
Big Agnes Daisy Mae 15454 g husí peří (hydrofobní úprava – 650 cuinú1 020 g-9°C20×45 cmDo 168 cm (Petit), do 178 cm (Regular)
Třísezónní spacáky v NALEHKO

Letní spacákyjak vybrat spacák v NALEHKO

NáplňHmotnostKomfortLimitRozměry po sbaleníPro postavy
Rab Mythic Ultra 180180 g husí peří (hydrofobní úprava, 900FP)397 g0°CDo 185 cm
Patizon G400400 g husí peří – 850 cuin719 g-1°C-6°CDo 170 cm (Short), do 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Rab Neutrino 200200 g husí peří (hydrofobní úprava, 800FP)580 g4°C-1°C30×20 cmDo 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Rab Neutrino 400400 g husí peří (hydrofobní úprava, 800FP)775 g-1°C-7°C35×23 cmDo 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Rab Neutrino Pro 300300 g husí peří (hydrofobní úprava, 800FP)730 g4°C-1°C23×35 cm Do 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Rab Ascent 500 dámský 500 g kachní peří (hydrofobní úprava, 650FP)1 025 g 1°C -5°C 22×39 cmRegular do 170 cm
Criterion Quantum 200200 g husí peří – 870+ cuin530 g0°C25×11 cmDo 183 cm
Criterion Lady 350350 g husí peří – 700+ cuin965 g0°C27×12 cmDo 175 cm
Warmpeace Viking 300300 g kachní peří – 600 cuin720 g6°C0°C14×33 cmVelikosti 170, 180, 195 cm
Rab Alpine 400400 g kachní peří (hydrofobní úprava, 650FP)840 g-1°C-7°C35×20 cmDo 185 cm (Regular), do 200 cm (Long)
Letní spacáky v NALEHKO
Jeden z nejoblíbenějších spacích pytlů v nabídce Nalehko Criterion Quantum 350 na karimatce na zasněžené zemi.
Jeden z nejoblíbenějších spacáků nabídce NALEHKO Criterion Quantum 350 (foto bikepacking.cz)

Střih a použité materiály

Struktura komor

Na první pohled by se mohlo zdát, že je konstrukce spacáku jednoduchá, ale opak je pravdou. Spacák není pouze vnitřní a vnější tkanina, mezi kterou je uložené určité množství peří. Jedná se o důmyslný systém přepážek a komor, který zajišťuje rovnoměrné rozložení peří a který umožňuje peří dostatečný loft v závislosti na jeho kvalitě. Pro zjednodušení si můžeme říct, že komory jsou oblasti v rámci spacáku, ve kterých je uložená izolace. Ty mohou mít různý tvar i výšku a podle tvaru komor můžeme rozlišovat např. V komory, H komory, lichoběžníkové komory nebo mnohé další. Každá z konstrukcí má určité výhody či nevýhody a výrazně ovlivňuje celkovou hmotnost a funkčnost spacáku. Detailní rozbor komor jsme popsali již v jiném článku, takže případní zájemci naleznou více informací ZDE.

Rozdílné plnění spacáků

Za zmínku stojí i rozdílné plnění u jednotlivých výrobců tzn. množství peří které je ve spodní (pod  zády) a vrchní části spacáku.  Criterion plní své spacáky v poměru 60:40, což znamená, že 60% peří je ve vrchní části spacáku a 40% peří je v té dolní. Logika je zde jasná. Peří ve spodní části, na kterém se leží, je stlačováno hmotností těla a ztrácí tak svou izolační schopnost. Ve spodní části tak není potřeba jej mít tolik, protože o izolaci se stará primárně karimatka.

Criterion

Criterion proto přesouvá více peří do vrchní části, kde více peří zachytí více tepla a postará se o dostatečnou izolaci. Je to jako když jste přikrytí dekou. Tu máte taky přehozenou pouze přes sebe a neležíte zabalení v ní. Problém nastává, když se v takto naplněném spacáku obracíte na bok a při tom se obracíte se spacákem. Méně naplněná část, na které se má ležet, odhalí záda a menší množství peří vespod nemusí dostatečně izolovat. Díky tomu je lepší se ve spacácích Criterion obracet pouze uvnitř spacáku nikoliv s celým spacákem.

Rab

Kdo něčeho takového není schopen, může sáhnout po spacácích Rab, které mají plnění rovnoměrné 50:50. Horní část bude sice izolovat o něco méně než u Criterionu, ale na druhou stranu se můžete ve spacáku Rab převalovat, jak chcete a nikdy nevzniknou studená místa způsobená rozdílným plněním.

Patizon

Od roku 2023 jsme do naší nabídky zařadili také českou značku Patizon, která používá stejné, rovnoměrné plnění jako Rab.

Big Agnes

Zajímavý způsob rozdílného plnění používají systémové spacáky Big Agnes, které mají všechno peří pouze ve vrchní části a část pod zády představuje pouze tkanina bez izolace. O tu se stará karimatka, která je umístěna do předem připravené našité kapsy. Spacák je tak pevně fixován ke karimatce a nehrozí odhalení zad tkanině bez izolace. Tento spací systém je typický pro Big Agnes a pro mnohé může představovat velmi pohodlnou alternativu.

Střih a tvar spacáku     

Střih spacáku je jedním z hlavních kritérií při výběru. Pokud bude spacák příliš velký, bude vznikat spousta volného vzduchu, který musí tělo vyhřát a sníží se tak efektivita spacáku. Pokud bude spacák příliš těsný nebo  krátký, nevyspíte se v něm pohodlně a díky nedostatečnému prostoru pro loft též snížíte izolační schopnosti.

Střihově jsou všechny spacáky v sortimentu NALEHKO buď verzí mumie nebo zúžená mumie. Mumie je klasický tvar, kdy se spacák zužuje od ramen směrem k chodidlům, zúžená mumie je o něco užší v oblasti nohou a v oblasti chodidel se lehce rozšiřuje do prostorného „foot boxu“. Klasickou mumii představují spacáky Criterion nebo řada Alpine Pro od Rabu, zúžená mumie je zase reprezentovaná řadami Neutrino a Mythic od Rabu.

Kromě tvaru je dobré sledovat i šířku a délku spacáku. Například ultralehké modely série Quantum a Ultralight od Criterionu jsou o něco užší a kratší a vyhovují spíše hubenějším postavám. Důraz na minimální hmotnost je zde vykoupen menším  množstvím materiálu. Pro širší a svalnatější postavy bude lepší sáhnout po sériích Traveller a Prime od Criterionu nebo po jakémkoliv spacáku od Rabu. Spacáky od Rabu mají celkově širší střih a nabízí dostatek pohodlí i pro větší postavy. Pozor však, aby spacák nebyl příliš velký. Museli byste vyhřívat spoustu zbytečného vzduchu.

Dámské varianty

Samostatnou kapitolou jsou dámské varianty Criterion Lady, Rab Alpine 400, Rab Alpine 600, Rab Neutrino 600 W, Rab Ascent 700 (Rab Ascent 500). Tyto spacáky jsou kratší, ale naplněné stále stejným množstvím peří jako běžné varianty. Díky tomu více izolují a obvykle jsou vhodné pro postavy do 170 – 175 cm výšky.

Holka ve spacáku kouká na hory.
Foto : Honza Navrátil

Vnější tkanina

Různé spacáky vyžadují  různé tipy tkanin. Pro některé situace jsou vhodnější nejlehčí možné tkaniny, zatímco v jiných situacích je potřeba větší odolnost nebo vodoodpudivost. Extrémně lehkou, výborně sbalitelnou a nejvíce prodyšnou vnější tkaninu, používanou na spacácích v sortimentu NALEHKO, představuje Pertex Quantum Ripstop, který tvoří vnější tkaninu u všech spacáků Criterion a většiny spacáků Rab. Všechny vnější tkaniny mají povrchovou DWR úpravu, která zajistí, aby se vlhkost dostala pryč z povrchu tkaniny a nevsákla se do ní.

Komu by proti vlhkosti nestačila pouze povrchová DWR úprava, může sáhnout i po modelové řadě Rab Neutrino Pro, u níž vnější tkaninu tvoří Pertex Quantum Pro. Tato tkanina má o něco menší prodyšnost, ale je odolnější a díky polyuretanovému zátěru na vnitřní straně nabízí lepší ochranu před vlhkostí. V kombinaci s DWR  úpravou a hydrofobním peřím se tak není potřeba u řady Rab Neutrino Pro vlhkostí vůbec zabývat.

Pro vyznavače extrémní lehkosti jsou zde ještě spacáky Rab Mythic ultra 360 a Rab Mythic Ultra 180. U nich vnější tkaninu tvoří v současnosti nejlehčí používaný materiál Nylon 7D. Modely Mythic Ultra jsou v poměru k výkonu ty nejlehčí a nejsbalitelnější spacáky, které nabízíme a patří k naprosté špičce na outdoorovém trhu.

Zipy

U výběru spacáku je dobré podívat se na jejich zipy. Samozřejmostí jsou již u všech spacáků obousměrné YKK zipy doplněné o zateplenou krycí komoru, nicméně liší se jejich délka. Většina modelů je vybavena zipem po celé délce nebo ¾  zipem, které bohatě stačí na praktické rozepnutí celého spacáku při vyšších teplotách.

Extrémně lehké řady Rab Mythic a model Rab Mythic Ultra 360 se soustředí primárně na co nejnižší hmotnost, a proto jsou vybaveny zipem poloviční délky. No a nejlehčí spacák v naší nabídce vůbec, model Rab Mythic Ultra 180 s hmotností neuvěřitelných 397 gramů, disponuje miniaturním  zipem o 1/8 délky. 

Na závěr je dobré zmínit, že pokud byste chtěli spojovat spacáky dohromady, je potřeba spojovat většinou spacáky jedné značky s kompatibilními zipy.

Modrý péřový spacák na žluté karimatce.
Naprostá většina spacáků v naší nabídce má dvoucestné YKK zipy (Foto : Honza Navrátil)

Kapuce a límec

Kapuce a límec budou v našem výčtu posledními prvky spacáku, na které je dobré se zaměřit. Límec může mít menší či větší vykrojení u krku, několik stahování a i kapuce může mít různý tvar a disponovat několika různými stahováními. To vše pak určí, jak dobře sedne. Nejlehčí modely spacáků (série Criterion Quantum a Ultralight) mohou mít tyto prvky trochu omezené, neboť jejich hlavním určením je co nejnižší hmotnost. Límec tak může zastupovat více naplněná poslední komora a kapuce může disponovat menším množstvím stahování. Pokud však zvolíte jakýkoliv jiný spacák z nabídky NALEHKO, dostanete spacáky se standardním límcem i kapucí.

Stahování modrého péřového spacáku taháčkem.
Foto : Honza Navrátil

Hmotnost a velikost po sbalení

Hlavním faktorem je u spacáku jeho schopnost izolovat, ale důležité je také zvážit jeho hmotnost a velikost po sbalení. Je celkem běžné, že dva spacáky s podobným teplotním komfortem mají odlišnou hmotnost i velikost po sbalení. To je dáno řadou faktorů – od použitého peří, přes typy tkaniny, až po různé množství doplňků.  Předpokládáme, že při koupi spacáku v NALEHKO, jej budete většinou nosit v batohu na zádech, a proto je hmotnost spacáku a velikost po sbalení klíčová.

Údaje o hmotnosti i velikosti po sbalení udáváme u každého spacáku a doporučujeme jim věnovat zvýšenou pozornost. Pro srovnání uveďme, že dva spacáky o podobném teplotním komfortu kolem nuly Rab Ascent 500 a Rab Neutrino 400, se liší hmotností o 285 g ve prospěch Neutrina i velikostí po sbalení, která je 39 x 22 cm u Ascentu a 27 x 18 cm u Neutrina. Nižší hmotnost a menší velikost po sbalení bývá obvykle vykoupena vyšší cenou.

Balení péřového spacáku Rab do nepromokavého kompresního obalu.
Všechny spacáky Rab jsou dodávány s nepromokavým kompresním obalem (Foto : Honza Navrátil)

Balení, skladování a čištění

Ohledně balení a uchovávání spacáků na trecích jsme natočili instruktážní video, takže doporučujeme ke shlédnutí zde. Spacák doporučujeme skladovat nejlépe rozložený nebo vyvěšený, popřípadě uložený ve skladovacím, většinou síťovaním nebo bavlněném obalu, který je součástí každého spacáku. Důležité je spacák uchovávat na suchém a chladném místě mimo sluneční svit. Pro čištění péřových spacáků je lepší využít profesionálních čistíren, u spacáků zakoupených v NALEHKO  jsme schopni zajistit profesionální čištění. Kdo by si přeci jenom chtěl spacák vyprat sám, může se inspirovat ve stručném návodu zde.

A jsme na konci. Díky za pozornost a kdyby i tak byly nějaké pochyby ohledně výběru spacáku, neváhej se na nás obrátit ať už mailem info@nalehko.com, nebo třeba na našem facebooku 🙂

4 komentářů u "Jak vybrat správný spací pytel"

  1. Eric napsal:

    Warmpeace Viking má husí peří 700 cuin? Buď to změnili, nebo je to omyl.
    Každopádně WP ve svých Vikingách používali (používají?) nejhorší peří, jaký bylo k mání na celým širým trhu

    1. Díky za upozornění! Naše chyba, hned to upravíme. Ve vikingu je samozřejmě kachní peří s plnivostí 600 cuin.

  2. josef.jiricek napsal:

    Dobrý den,
    poprosil bych Vás o radu při výběru spacáku – pořídil jsem si Vikinga 600 a mám s ním opačný problém, než asi řeší většina lidí se spacáky – je mi v něm horko. Strávil jsem v něm 3 noci při teplotách +3…+10C a v noci neustále řeším rozepínání / zapínání spacáku. Mám pocit, že se v něm vařím, (že by nedostatečná paropropustnost vnější tkaniny?), což asi bude příčina mého nekomfortu. Do teď jsem používal “duťáky”, a tam jsem neměl takový problém s regulací teploty a vlastně jsem spal daleko lépe. Chci ale něco menšího a lehčího. Jsem trochu eskymák, takže je u mě komfort spíš to, co se uvádí jako limit. No a navíc jsem rozměrnější (184cm, ale něco přes metrák), tedy bych chtěl něco prostornějšího. Spacák bych chtěl pro použití v teplotách od 0C nahoru. Mě se jeví i podle popisu zde jako vhodný kandidát Rab Neutrino 200, případně PRO 300. Už i proto, že s věcmi od RABu jsem ještě nikdy nesáhl vedle. Tedy, abych to shrnul, jedná se mi o prostornost, propustnost, teploty nad 0C. Poradíte? Předem díky za případné tipy.

    1. Dobrý den, každý tu teplotu vnímáme úplně jinak. Podle všeho tedy nebudete úplně zimomřivý. Nemyslím si ale, že by to “přehnané” teplo bylo tím, že je látka neprodyšná. Největší podíl na tom bude mít ta izolace v podobě 600 gramů peří. Evidentně tedy pro tyto teploty potřebujete méně peří. Myslím, že ta varianta Neutrino Pro 300 by mohla být ta správná volba. Spacák je to dostatečně prostorný a těch 300 gramů by zrovna ve vašem případě mohl být takový plnohodnotný třísezónní spacák.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *