fbpx

Magazín

Po dvou průvodcích týkajících se výběru nepromokavé bundy a spacáku je na čase říci si něco o střední vrstvě. Střední vrstvou rozumíme oblečení, které se v tzv. systému vrstvení nachází uprostřed. Z nejčastějšího systému tří vrstev, kdy základní vrstvu tvoří merinové nebo syntetické triko a vnější vrstvu tvoří nepromokavá bunda nebo bunda proti větru, je střední vrstva tou druhou od těla, přičemž plní dva základní úkoly. Tím prvním je převod potu odvedeného základní vrstvou dále do vnější vrstvy, tím druhým je tepelná izolace. Název střední vrstva nutně neznamená, že zmíněné oblečení musí být přikryté nějakou další vrstvou. V závislosti na vnějších podmínkách může být, a často i bývá, střední vrstva klidně i tou vnější. Nicméně v rámci výše zmíněného rozdělení do tří vrstev (základní, střední a vnější) budeme oblečení v tomto článku nazývat střední vrstvou.

V sortimentu NALEHKO reprezentují střední vrstvu fleecové mikiny, péřové bundy a bundy se syntetickou izolací. Jelikož mají všechny odlišné vlastnosti a každá dominuje v jiných podmínkách, rádi bychom v tomto průvodci představili jednotlivé typy středních vrstev, sepsali jejich výhody a nevýhody a ukázali jejich nejlepší využití v různých teplotních podmínkách a při různých zátěžových intenzitách.

Fleece

Asi nejznámějším a nejprodávanějším typem střední vrstvy jsou fleecové mikiny. Fleece je tkanina z polyesteru a jako materiál se objevuje na konci 70. let 20. století. V době svého vzniku představuje náhražku vlny, kterou nakonec určitými vlastnostmi i překonává. Fleece nalezneme ve spoustě věcí od plenek přes přikrývky až po oblečení, nás však budou nejvíce zajímat fleecové mikiny a jejich použití jako střední vrstvy.

Rab Nexus – Foto: Honza Navrátil

U všech středních vrstev se setkáme s různou gramáží izolace. Čím větší gramáž, tím více budou izolovat. Bunda naplněná 240 gramy peří nás zahřeje víc než bunda naplněná pouze 80 gramy peří. Stejně tak je to i s fleecem. Čím větší gramáž fleecu v sobě mikina má, tím více bude izolovat. Logicky jde však se stoupající gramáží ruku v ruce klesající prodyšnost. Středně těžká fleecová mikina nebude nejlepší volbou pro jarní běhání ve vysokých tepových frekvencích, jelikož se do ní budeme neskutečně potit. Při výběru střední vrstvy je tak dobré zvážit, na jaký typ aktivity ji budeme nejvíce používat.

Průvodce NALEHKO Rab Filament
Rab Filament

Jaké jsou výhody fleecu? Fleecová mikina je jednoduchá na údržbu, dlouho vydrží a není problém ji lehce opravit. Špinavou fleecovou mikinu dáte do pračky, vyperete na 30°C a je hotovo. Nemusíte s procesem praní trávit hodiny jako např. u péřové bundy. Fleece zároveň rychle schne, takže po vyndání z pračky je rychle suchý a tuto vlastnost nejednou oceníte i v terénu. V terénu určitě oceníte i snadnou údržbu při poškození. Když se udělá v fleecové mikině díra, jednoduše ji zašijete, pokud je to vůbec nutné, a pokračujete dál. S dírou v péřové bundě se to má přeci jenom trochu jinak.

Fleece je pohodlný na dotek, je maximálně strečový a je celkově všestranný. Kromě outdoorových aktivit jej můžete používat i v běžném civilním životě (v práci, doma, ve městě, v hospodě…) a nebudete při tom vystaveni zvídavým pohledům, jako když se např. v pražské zimě dostavíte do oblíbené restaurace v křiklavě žluté kilové expediční péřovce určené k výstupu na osmitisícovky nebo přechodu Antarktidy. Poslední a dosti výraznou výhodou fleecu je jeho cena. Je ze všech středních vrstev nejlevnější. Zatímco lehká péřovka od Rabu bude stát k pěti tisícům, lehkou fleecovou mikinu od Rabu seženete za cenu kolem dvou tisíc.

Po výhodách je na čase podívat se i na pár nevýhod, které fleece také má. V porovnání hmotnosti, výkonu a velikost po sbalení nebude fleece dosahovat tak dobrých výsledků jako péřové izolace a se syntetickými na tom bude podobně. Fleecová mikina, která má pořádně zahřát, bude celkem těžká a po sbalení objemná. V případě, kdy hledáme co nejvýkonnější izolaci v co nejmenším balíčku a s co nejnižší hmotností, bude peří vždy nepřekonatelné. Stejně tak má fleece i nevýhodu v jeho slabší odolnosti proti nepříznivému počasí. Zatímco syntetická a péřová izolace budou zabalené do nějaké tkaniny, která bude více či méně odolná proti větru či vodě, fleece ničím takovým nedisponuje. Lehce profoukne a rychle provlhne, a proto je potřeba počítat s nutností jej při nepříznivém počasí přikrýt nějakou vnější vrstvou. Tou bude v případě deště nepromokavá bunda, v případě pouhého větru neprofuk bez membrány.

Výhody a nevýhody jsme si tedy vypsali a volba kdy, za jakých podmínek a jestli vůbec má fleece smysl, bude čistě individuální. V NALEHKO můžeme dát pouze pár tipů, kdy a při jakých činnostech používáme fleece my. Nejvíce se nám osvědčil jako aktivní izolace (tzn. izolace při pohybu), obzvláště při aktivitách o vysoké zátěži. Když víte, že budete mít střední vrstvu neustále na sobě, budete se do ní více či méně pořád potit, vystavovat ji špíně, prachu či nebezpečí roztrhnutí a propálení, bude fleece, hlavně díky své jednoduchosti na údržbu, tou nejlepší volbou.

V takovou chvíli už se pouze stačí rozhodnou, zdali zvolit fleecovou mikinu o lehké gramáži jakou je Rab Filament, Rab Superflux nebo Rab Nexus, vhodné pro vyšší teploty či vysokozátěžové aktivity v nízkých teplotách, nebo o něco těžší a teplejší Rab Geon do nízkých teplot.

Jak jsme již zmínili, bude fleece nejlepší jako aktivní izolace. Pokud někdo hledá pasivní izolaci (izolace pro chvíle, kdy stojíme) nebo je extra náchylný vůči chladu a zimě, bude lepší se podívat na střední vrstvy ze syntetické izolace a peří.

Syntetická izolace

Střední vrstvy ze syntetické izolace připomínají svojí konstrukcí více péřové bundy než fleecové mikiny. Skládají se z vnější a vnitřní tkaniny, mezi které je vložena samotná izolace. Různé typy bund využívají různou konstrukci (rozdělení do komor, prošívaná tkanina, pásy izolace vcelku bez nutnosti prošívání tkaniny…) a zároveň různou gramáž izolace. I zde bude platit, že čím větší gramáž, tím více bude bunda izolovat. Syntetickou izolaci si můžeme představit jako vatu, která na sebe naváže teplý vzduch vycházející od těla. Jde vlastně o takové umělé peří a podle toho můžeme definovat i její výhody a nevýhody.

Rab Xenair Insulated

V poměru hmotnost/výkon bude syntetická izolace lepší než fleece, ale horší než peří, které je v daném poměru nejlepší. Stejného výsledku dosáhneme i při porovnání velikosti po sbalení. Při srovnatelném výkonu střední vrstvy bude nejvíce objemu zabírat sbalená fleecová mikina, o něco menší bude syntetická izolace a nejmenší bude péřová bunda.

Nezpochybnitelnou výhodou syntetické izolace oproti fleecu je jeho lepší odolnost před vnějšími vlivy počasí. Jelikož je samotná izolace vždy přikryta vnější a vnitřní tkaninou, může lépe plnit svoji izolační funkci. Vnější tkanina zabrání snadnému průniku větru a velmi často bývá ošetřena i povrchovou DWR úpravou, takže zvládá i ochranu před drobným deštěm a vlhkostí. Proto mohou bundy ze syntetické izolace sloužit jako samostatná vnější vrstva v mnohem širším rozpětí počasí než fleecové mikiny nebo péřové bundy. Zatímco fleecová mikina profoukne a péřovou budu je nutno chránit před deštěm, syntetické izolaci je tohle vše prakticky jedno.

Rab VR Alpine light

To nás dostává k další výhodě syntetické izolace v porovnání s peřím a tou je lepší odolnost proti vlhkosti. Platí to stejně jako u spacáků. Syntetická izolace bude na rozdíl od peří izolovat i když je mokrá a zároveň rychle schne. Těmito vlastnostmi se přibližuje fleecu, stejně jako menšími nároky na údržbu. Do syntetické izolace se můžete potit jak chcete a můžete ji zašpinit sebevíc, bude si stále udržovat celkem dobré izolační vlastnosti. Spolu s fleecem může sloužit jako aktivní izolace při pohybu, zároveň ale obstojí i jako pasivní izolace. Tahle všestrannost je tou nejideálnější vlastností bund ze syntetické izolace a není náhodou, že nejeden zkušený thru-hiker používá na dlouhých přechodech právě takové bundy.

Rab Kaon

Syntetická izolace se zdá mít samé výhody a prakticky žádné nevýhody a skoro tomu tak je. Oproti fleecu je dražší a cenově se přibližuje více k péřovým bundám, v porovnání s nimi je však zase levnější. Druhou nevýhodou je v dlouhodobém horizontu nižší výdrž syntetického vlákna než peří. Umělé vlákno bude opakovaným používáním ztrácet své izolační schopnosti. Hodí se však poznamenat, že jde o srovnání v dlouhodobém horizontu let, nikoliv jednoho dlouhého treku.

V České republice se bundy ze syntetické izolace zatím nestaly tak oblíbené, což je často dáno jasnou preferencí peří. Peří má samozřejmě při různých aktivitách své místo, nicméně nejednou si uživatelé stěžují, že jim při výšlapu do ostrého stoupání bylo v péřovce horko a zpotili se do ní nebo že péřovka nehřeje když promokne při podzimním nošení ve městě. To vše je pravda, ale chyba zde není na straně bundy. Právě v podobných případech je mnohem lepší použít syntetickou izolaci, která je určena pro použití ve vlhku nebo jako aktivní izolace.

Rab Xenair Light

Ze sortimentu NALEHKO je nejlehčím kouskem s umělou izolací bunda Rab Xenair Light. Lehká a skvěle sbalitelná bunda se “zónově” rozmístěnou izolací pro co nejlepší termoregulaci při horských aktivitách ve vysoké intenzitě. V o něco těžším provedení nabídneme i dámskou variantu Rab Xenair Insulated jacket.

Další kousek pro zimní intenzivní aktivity je bunda Rab VR Alpine Light s technologií vapour rise vyvinutou speciálně Rabem. Lehká, dobře sbalitelná, prodyšná, s veškerými prvky, které jsou u bundy potřeba, vhodná při širokém spektru aerobních zimních aktivit. Dostupná také v dámské variantě pro všechny nadšené horalkyně dámská bunda Rab VR Alpine Light.

O něco těžším kouskem je bunda Rab Cirrus Flex Hoody, která je díky odlehčeným panelům na bocích stále ještě vhodná jako aktivní izolace. Určitý přechod mezi syntetikou a peřím, představuje bunda Rab Kaon, která používá jak syntetickou, tak péřovou izolaci. Na namáhaných místech jako jsou ramena, zápěstí či spodní lem bundy je využitá méně náročná syntetická izolace, na zbylých místech je použité výkonnější peří. Mix syntetiky a peří se snaží zkombinovat to nejlepší z obou izolací a jako střední vrstva pro aktivity o vyšší zátěži slouží Rab Kaon perfektně.

Peří

Bundy, které využívají jako izolaci peří, nám zůstaly na závěr. Na různé výhody a nevýhody peří jsme již narazili při srovnávání v předchozích odstavcích, takže každý už může mít určitou představu. Teď přišel čas se na peří podívat detailněji. I u peří je důležitá gramáž izolace (čím větší množství peří, tím více bunda izoluje), nicméně do hry zde významně vstupuje i kvalita peří vyjádřená tzv. plnivostí. Plnivost peří je údaj udávaný v jednotkách cuin a pro zjednodušení si řekněme, že čím vyšší hodnoty plnivosti peří dosahuje, tím je kvalitnější a tím lépe bude izolovat. U péřových bund je tak dobré zajímat se nejen o celkovou hmotnost náplně, ale také o její kvalitu. Více informací o plnivosti peří uvádíme v NALEHKO průvodci – jak vybrat spacák.

Rab Microlight Alpine

Péřová izolace má ze všech tří zmíněných tipů absolutně nejlepší poměr mezi hmotností a výkonem. Pokud je hlavním kritériem co nejmenší hmotnost bundy a zároveň potřeba o co nejvýkonnější izolant, je péřová bunda jasnou volbou. Z výše uvedeného vyplývá pro peří i co nejmenší velikost po sbalení. Péřové bundy jsou zároveň příjemné na dotek a dokáží dodat velmi rychle pocit tepla. Proto jsou nejlepší do extrémního mrazu nebo pro někoho, kdo špatně snáší nízké teploty a potřebuje ihned co nejvíc tepla. Peří má také nejdelší výdrž, ale pouze za předpokladu, že se správně udržuje.

Rab Microlight

A zde se již dostáváme k určitým nevýhodám péřové izolace. Peří je náročnější na údržbu. Vadí mu špína i pot, které snižují jeho izolační schopnosti a je nejvíce náchylné k vlhkosti. Do peří tak není úplně ideální se potit a stejně tak vyžaduje větší opatrnost při používání. Opravovat roztrženou péřovou bundu je značně problematičtější, než řešit roztrženou fleecovou mikinu. Praní péřových produktů je možné, ale bude opět vyžadovat více času a práce a např. hydrofobně upravené peří vyžaduje i speciální postup a přípravky. Kdo by si chtěl doma vyprat péřovou bundu sám, může se inspirovat stručným návodem v sekci Časté dotazy. U produktů zakoupených v NALEHKO můžeme zajistit i profesionální čištění.

Rab Electron Pro

Největší nevýhodou peří je jeho náchylnost k vlhkosti. Když je peří skrz naskrz mokré, nebude izolovat vůbec. Proto je potřeba jej chránit hlavně před promočením. V batohu to znamená mít jej v nepromokavých obalech, při dešti nebo těžkém mokrém sněhu to znamená, přikrýt peří nepromokavou bundou. Rab a Criterion sice již ve svých bundách používají hydrofobně upravené peří, které izoluje, i když je mokré (o hydrofobní úpravě více v NALEHKO průvodce – jak vybrat spacák), nicméně základní pravidlo zůstává stejné. Péřová izolace nesmí navlhnout.

Z výše uvedeného vyplývá, že peří je prémiovou izolací. Bude nejlepší jako pasivní izolace, do velmi nízkých teplot a všude tam, kde je potřeba ten nejlepší výkon. Z hlediska všestranného použití a pro každodenní nošení je peří přeci jenom trochu křehký a citlivý materiál.

Jako položka bude péřová bunda nejdražší ze všech tří typů střední vrstvy. Její vysoká cena se však při správném používání vyváží dlouhou výdrží. Z hlediska dlouhodobého horizontu tudíž není cena péřových produktů až tak extrémní.

Rab Microlight

V sortimentu NALEHKO nabízíme hlavně lehké péřovky s extra výkonným peřím jako je 100% recyklovaný Microlight Alpine (dámská verze), Criterion Activity Hydro Ultralight Jacket anebo fenomenální ultralight Rab Zero G, který je vybaven peřím s plnivostí 1 000 cuin.

Těmi nejvýkonnějšími kusy, které zvládnou i více vlhkosti, jsou pak oblíbené Rab Electron Pro (dámská varianta) a Rab Neutrino Pro (dámská varianta).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *