Magazín

Střední vrstva. Kdy vybrat fleece, kdy syntetickou izolaci a kdy peří? Je lepší mikina nebo péřová bunda? To vše v našem průvodci NALEHKO.

Po dvou průvodcích týkajících se výběru nepromokavé bundy a spacáku je na čase říci si něco o střední vrstvě. Střední vrstvou rozumíme oblečení, které se v tzv. systému vrstvení nachází uprostřed. Z nejčastějšího systému tří vrstev, kdy základní vrstvu tvoří merinové nebo syntetické triko a vnější vrstvu tvoří nepromokavá bunda nebo bunda proti větru, je střední vrstva tou druhou od těla, přičemž plní dva základní úkoly. Tím prvním je převod potu odvedeného základní vrstvou dále do vnější vrstvy, tím druhým je tepelná izolace. Název střední vrstva nutně neznamená, že zmíněné oblečení musí být přikryté nějakou další vrstvou. V závislosti na vnějších podmínkách může být, a často i bývá, střední vrstva klidně i tou vnější. Nicméně v rámci výše zmíněného rozdělení do tří vrstev (základní, střední a vnější) nazýváme oblečení v tomto článku střední vrstvou.

V sortimentu NALEHKO reprezentují střední vrstvu fleecové mikiny, péřové bundy a bundy se syntetickou izolací. Jelikož mají všechny odlišné vlastnosti a každá dominuje v jiných podmínkách, rádi bychom v tomto průvodci představili jednotlivé typy středních vrstev, sepsali jejich výhody a nevýhody a ukázali jejich nejlepší využití v různých teplotních podmínkách a při různých zátěžových intenzitách.

Střední vrstva – Fleece

Asi nejznámějším a nejprodávanějším typem střední vrstvy jsou fleecové mikiny. Fleece je tkanina z polyesteru a jako materiál se objevuje na konci 70. let 20. století. V době svého vzniku představuje náhražku vlny, kterou nakonec určitými vlastnostmi i překonává. V dnešní době najdeme fleece ve spoustě věcí od plenek přes přikrývky až po oblečení. Nás však budou nejvíce zajímají fleecové mikiny a jejich použití jako střední vrstvy.

Střední vrstva žlutá, lehká fleece mikina Rab Nexus.
Rab Nexus – Foto: Honza Navrátil

U všech středních vrstev se setkáme s různou gramáží izolace. Čím větší gramáž, tím více izoluje. Bunda naplněná 240 gramy peří nás zahřeje víc než bunda naplněná pouze 80 gramy peří. Stejně tak je to i s fleecem. Čím větší gramáž fleecu v sobě mikina má, tím více izoluje. Logicky jde však se stoupající gramáží ruku v ruce klesající prodyšnost.

Např. středně těžká fleecová mikina není nejlepší volbou pro jarní běhání ve vysokých tepových frekvencích. Budeme se do ní neskutečně potit. Při výběru střední vrstvy tedy myslíme i na naší primární aktivitu.

Dámská střední vrstva Rab Ascendor Hoody na lezkyni při lezení ve skalní stěně
Dámská střední vrstva Rab Ascendor Hoody

Výhody fleecu

Jaké jsou výhody fleecu? Mikina je jednoduchá na údržbu, dlouho vydrží a není problém ji lehce opravit. Špinavou fleecovou mikinu dáte do pračky, vyperete na 30°C a je hotovo. Nemusíte s procesem praní trávit hodiny jako např. u péřové bundy. Zároveň rychle schne, takže po vyndání z pračky je rychle suchý a tuto vlastnost nejednou oceníte i v terénu. V terénu určitě oceníte i snadnou údržbu při poškození. Když se udělá v fleecové mikině díra, jednoduše ji zašijete, pokud je to vůbec nutné, a pokračujete dál. S dírou v péřové bundě se to má přeci jenom trochu jinak.

Materiál je pohodlný na dotek, je maximálně strečový a je celkově všestranný. Kromě outdoorových aktivit ho v pohodě využijete i v běžném civilním životě (v práci, doma, ve městě, v hospodě…). A nebudete při tom cílem zvídavých pohledů, jako když se např. v pražské zimě dostavíte do oblíbené restaurace v křiklavě žluté kilové expediční péřovce určené k výstupu na osmitisícovky nebo přechodu Antarktidy. Poslední a dost výraznou výhodou fleecu je jeho cena. Je ze všech středních vrstev nejlevnější. Zatímco lehká péřovka od Rabu bude stát k pěti tisícům, lehkou fleecovou mikinu od Rabu seženete za cenu kolem dvou tisíc.

Nevýhody fleecu

Po výhodách je na čase podívat se i na pár nevýhod, které fleece také má. V porovnání hmotnosti, výkonu a velikost po sbalení nebude fleece dosahovat tak dobrých výsledků jako péřové izolace a se syntetickými na tom bude podobně. Mikina z fleecu, která má pořádně zahřát, bude celkem těžká a po sbalení objemná. V případě, kdy hledáme co nejvýkonnější izolaci v co nejmenším balíčku a s co nejnižší hmotností, bude peří vždy nepřekonatelné. Stejně tak má fleece i nevýhodu v jeho slabší odolnosti proti nepříznivému počasí. Zatímco syntetická a péřová izolace budou zabalené do nějaké tkaniny, která bude více či méně odolná proti větru či vodě, fleece ničím takovým nedisponuje. Lehce profoukne a rychle provlhne, a proto je potřeba počítat s nutností jej při nepříznivém počasí přikrýt nějakou vnější vrstvou. Tou bude v případě deště nepromokavá bunda, v případě pouhého větru neprofuk bez membrány.

Použití fleecu

Výhody a nevýhody jsme si tedy vypsali a volba kdy, za jakých podmínek a jestli vůbec má fleece smysl, bude čistě individuální. V NALEHKO můžeme dát pouze pár tipů, kdy a při jakých činnostech používáme fleece my. Nejvíce se nám osvědčil jako aktivní izolace (tzn. izolace při pohybu), obzvláště při aktivitách o vysoké zátěži.

Střední vrstva z fleecu je ideální ve chvíli, kdy víme, že budeme mít střední vrstvu neustále na sobě. Budeme se do ní více či méně pořád potit, vystavovat jí špíně, prachu či nebezpečí roztrhnutí a propálení. V takové chvíli je fleece, hlavně díky své jednoduchosti na údržbu, tou nejlepší volbou.

V nabídce Nalehko máme lehké fleecové mikiny jako je Rab Nexus, nebo Alpha Flash se zázračnou izolací Polartec Alpha. Nástupcem nové generace moderních fleecových vrstev je řada Rab Ascendor, která nabízí ultralight kousek Ascendor Light Hoody (verze Pull-On), zlatou střední cestu Ascendor Hoody nebo ultimátní Ascendor Summit.

Z těžších ale o to teplejších kousků poté nabídneme Graviton Hoody.

Z vlastní produkce Nalehko máme Pull-On Hayduke, který jsme důkladně prověřili (a pojmenovali) na stejnojmeném trailu. A nově také ultimátní Alpha hoody 60 s hmotností trika, ale izolačním výkonem fleecové mikiny.

Jak jsme již zmínili, bude fleece nejlepší jako aktivní izolace. Pokud potřebujeme pasivní izolaci (izolace pro chvíle, kdy se nehýbeme) nebo jste extra náchylní vůči chladu a zimě, je lepší volba spíše střední vrstva ze syntetické izolace nebo peří.

Střední vrstva – syntetická izolace

Střední vrstvy ze syntetické izolace připomínají svojí konstrukcí více péřové bundy než fleecové mikiny. Skládají se z vnější a vnitřní tkaniny, mezi které je vložena samotná izolace. Různé typy bund využívají různou konstrukci (rozdělení do komor, prošívaná tkanina, pásy izolace vcelku bez nutnosti prošívání tkaniny…) a zároveň různou gramáž izolace. I zde bude platit, že čím větší gramáž, tím více bude bunda izolovat. Syntetickou izolaci si můžeme představit jako vatu, která na sebe naváže teplý vzduch vycházející od těla. Jde vlastně o takové umělé peří a podle toho můžeme definovat i její výhody a nevýhody.

NALEHKO Alpha Aspiring

V poměru hmotnost/výkon bude syntetická izolace lepší než fleece, ale horší než peří, které je v daném poměru nejlepší. Stejného výsledku dosáhneme i při porovnání velikosti po sbalení. Při srovnatelném výkonu střední vrstvy nejvíce objemu zabírá sbalená fleecová mikina, o něco menší bude syntetická izolace a nejmenší bude péřová bunda.

Lehká, zelená střední vrstva Rab Xenair light.
Rab Xenair Light

Výhody syntetických izolací

Nezpochybnitelnou výhodou syntetické izolace oproti fleecu je jeho lepší odolnost před vnějšími vlivy počasí. Jelikož je samotná izolace vždy přikryta vnější a vnitřní tkaninou, může lépe plnit svoji izolační funkci. Vnější tkanina zabrání snadnému průniku větru a velmi často bývá ošetřena i povrchovou DWR úpravou, takže zvládá i ochranu před drobným deštěm a vlhkostí. Proto mohou bundy ze syntetické izolace sloužit jako samostatná vnější vrstva v mnohem širším rozpětí počasí než fleecové mikiny nebo péřové bundy. Zatímco fleecová mikina profoukne a péřovou budu je nutno chránit před deštěm, syntetické izolaci tohle vše prakticky nevadí.

Fialová péřová bunda Rab Mythic Alpine Light pře jištění druholezce ve skalní stěně při provozování horolezectví
Dámská hybridní bunda Rab Mythic Alpine Light

To nás dostává k další výhodě syntetické izolace v porovnání s peřím a tou je lepší odolnost proti vlhkosti. Platí to stejně jako u spacáků. Syntetická izolace na rozdíl od peří izoluje i když je mokrá a zároveň rychle schne. Těmito vlastnostmi se přibližuje fleecu, stejně jako menšími nároky na údržbu. Do syntetické izolace se můžete potit jak chcete a můžete ji zašpinit sebevíc, stále si udrží celkem dobré izolační vlastnosti. Spolu s fleecem může sloužit jako aktivní izolace při pohybu, zároveň ale obstojí i jako pasivní izolace. Tahle všestrannost je tou nejideálnější vlastností bund ze syntetické izolace a není náhodou, že nejeden zkušený thru-hiker používá na dlouhých přechodech právě takové bundy.

Střední vrstva červená bunda Rab VR ALpine light při přechodu horského hřebene,
Rab VR Alpine light

Nevýhody syntetických izolací

Syntetická izolace se zdá mít samé výhody a prakticky žádné nevýhody a skoro tomu tak je. Oproti fleecu je dražší a cenově se přibližuje více k péřovým bundám, v porovnání s nimi je však zase levnější. Druhou nevýhodou je v dlouhodobém horizontu nižší výdrž syntetického vlákna než peří. Umělé vlákno opakovaným používáním ztrácí své izolační schopnosti. Hodí se však poznamenat, že jde o srovnání v dlouhodobém horizontu let, nikoliv jednoho dlouhého treku.

Dámská střední vrstva Rab Xenair Insulated při zimním lezení.
Rab Xenair Insulated

V České republice bundy ze syntetické izolace zatím nejsou tak oblíbené, což je často dáno jasnou preferencí peří. Peří má samozřejmě při různých aktivitách své místo, nicméně nejednou si uživatelé stěžují, že jim při výšlapu do ostrého stoupání bylo v péřovce horko a zpotili se do ní nebo že péřovka nehřeje když promokne při podzimním nošení ve městě. To vše je pravda, ale chyba zde není na straně bundy. Právě v podobných případech je mnohem lepší vzít syntetickou izolaci, která se více hodí pro použití ve vlhku nebo jako aktivní izolace.

Střední vrstva bunda Rab Cirrus Flex 2.0 v přírodě.
Rab Cirrus Flex 2.0

Syntetické izolační bundy v Nalehko

V naší nabídce syntetických izolačních bunda je nejlehčím kouskem bunda přímo z naší produkce NALEHKO. Však taky vznikla jako vzor, jak by podle nás měla vypadat ultralehká, prodyšná, hřejivá a větruodlolná izolační bunda. Bundu NALEHKO Alpha Aspiring šijeme ze špičkových materiálů Pertex Quantum Air + Polartec Alpha a při vývoji jsme opět promítli naše zkušenosti z tisíců kilometrů na trailu s batohem na zádech. Tenhkle skvost je určený pro aktivní pohyb v chladnějších podmínkách, ale zároveň skvěle poslouží i jako klasická izolačka v mírnějších podmínkách.

Bunda NALEHKO Alpha Aspiring na túře v zasněženém lese.
Bunda NALEHKO Alpha Aspiring

Z hlediska váhy je hned v závěsu Rab Xenair Light. Lehká a skvěle sbalitelná bunda se “zónově” rozmístěnou izolací pro co nejlepší termoregulaci při horských aktivitách ve vysoké intenzitě. V o něco těžším provedení nabídneme i dámskou variantu Rab Xenair Insulated jacket (případně teplejší Rab Xenair Alpine Insulated jacket).

Další kousek pro zimní intenzivní aktivity je bunda Rab VR Alpine Light s technologií vapour rise vyvinutou speciálně Rabem. Lehká, dobře sbalitelná, prodyšná, s veškerými prvky, které jsou u bundy potřeba, vhodná při širokém spektru aerobních zimních aktivit. Jedná se o odlehčený model legendární bundy Rab VR Summit. Dostupná také v dámské variantě pro všechny nadšené horalkyně dámská bunda Rab VR ALpine Light (Rab VR Summit).

O něco těžším kouskem je bunda Rab Cirrus Flex Hoody 2.0, která je díky odlehčeným panelům na bocích stále ještě vhodná jako aktivní izolace. Určitý přechod mezi syntetikou a peřím, představuje bunda Rab Mythic Alpine Light, která používá jak syntetickou, tak péřovou izolaci. Na namáhaných místech jako jsou ramena, zápěstí či spodní lem bundy je využitá méně náročná syntetická izolace, na zbylých místech je použité výkonnější peří. Mix syntetiky a peří se snaží zkombinovat to nejlepší z obou izolací a jako střední vrstva pro aktivity o vyšší zátěži slouží Rab Mythic Alpine Light perfektně.

Peří

Střední vrstva Rab Microlight - trvalá udržitelnost a ekologie.
Rab Microlight

Bundy, které využívají jako izolaci peří, nám zůstaly na závěr. Na různé výhody a nevýhody peří jsme již narazili při srovnávání v předchozích odstavcích, takže každý už může mít určitou představu. Teď přišel čas se na peří podívat detailněji. I u peří je důležitá gramáž izolace (čím větší množství peří, tím více bunda izoluje), nicméně do hry zde významně vstupuje i kvalita peří vyjádřená tzv. plnivostí. Plnivost peří je údaj udávaný v jednotkách cuin nebo FP a pro zjednodušení si řekněme, že čím vyšší hodnoty plnivosti peří dosahuje, tím je kvalitnější a tím lépe bude izolovat. U péřových bund je tak dobré zajímat se nejen o celkovou hmotnost náplně, ale také o její kvalitu. Více informací o plnivosti peří uvádíme v NALEHKO průvodci – jak vybrat spacák.

Střední vrstva žlutá péřová bunda Rab Microlight Alpine v horách
Střední vrstva Rab Microlight Alpine

Výhody péřové izolace

Péřová izolace má ze všech tří zmíněných tipů absolutně nejlepší poměr mezi hmotností a výkonem. Pokud je hlavním kritériem co nejmenší hmotnost bundy a zároveň potřeba o co nejvýkonnější izolant, je péřová bunda jasnou volbou. Z výše uvedeného vyplývá pro peří i co nejmenší velikost po sbalení. Péřové bundy jsou zároveň příjemné na dotek a dokáží dodat velmi rychle pocit tepla. Proto jsou nejlepší do extrémního mrazu nebo pro někoho, kdo špatně snáší nízké teploty a potřebuje ihned co nejvíc tepla. Peří má také nejdelší výdrž, ale pouze za předpokladu, že se správně udržuje.

Střední vrstva bunda Rab Microlight při lezení.
Rab Microlight

Nevýhody péřových izolací

A zde se již dostáváme k určitým nevýhodám péřové izolace. Peří je náročnější na údržbu. Vadí mu špína i pot, které snižují jeho izolační schopnosti a je nejvíce náchylné k vlhkosti. Do peří tak není úplně ideální se potit a stejně tak vyžaduje větší opatrnost při používání. Oprava roztržené péřové bundy je značně problematičtější, než roztržené fleecové mikiny. Praní péřových produktů samozřejmě je možné, ale vyžaduje více času a práce a např. hydrofobně upravené peří vyžaduje i speciální postup a přípravky. Kdo by si chtěl doma vyprat péřovou bundu sám, může se inspirovat stručným návodem v sekci Časté dotazy. U produktů zakoupených v NALEHKO můžeme zajistit i profesionální čištění.

Střední vrstva péřová bunda Rab Electron Pro v horách
Rab Electron Pro

Největší nevýhodou peří je jeho náchylnost k vlhkosti. Když je peří skrz naskrz mokré, neizoluje vůbec. Proto je potřeba je chránit hlavně před promočením. V batohu to znamená mít jej v nepromokavých obalech, při dešti nebo těžkém mokrém sněhu to znamená, přikrýt peří nepromokavou bundou. Rab a Criterion sice již ve svých bundách používají hydrofobně upravené peří, které izoluje, i když je mokré (o hydrofobní úpravě více v NALEHKO průvodce – jak vybrat spacák), nicméně základní pravidlo zůstává stejné. Péřová izolace nesmí navlhnout.

Z výše uvedeného vyplývá, že peří je prémiovou izolací. Nejlepší jako pasivní izolace, do velmi nízkých teplot a všude tam, kde je potřeba ten nejlepší výkon. Z hlediska všestranného použití a pro každodenní nošení je peří přeci jenom trochu křehký a citlivý materiál.

Jako položka bude péřová bunda nejdražší ze všech tří typů střední vrstvy. Její vysoká cena se však při správném používání vyváží dlouhou výdrží. Z hlediska dlouhodobého horizontu tudíž není cena péřových produktů až tak extrémní.

Modrá dámská bunda péřová bunda Rab Mythic Alpine při horském přechodu
Dámská bunda Rab Mythic Alpine

Péřové bundy v Nalehko

V sortimentu NALEHKO nabízíme hlavně lehké péřovky s extra výkonným peřím jako je 100% recyklovaný Microlight Alpine (dámská verze), nebo fenomenální ultralight Rab Mythic G s prémiovým peřím s plnivostí 1 000 cuin. Dále extrémně lehký Rab Mythic Alpine Light, který jsme zmínili už v kategorii syntetických izolací a který představuje určitý most mezi peřím a syntetikou.

Jako zajímavou alternativou pro dámy se poté jeví model Rab Cubit Stretch Down Hoody (dostupný i ve verzi Parka). Špičková péřová bunda téměř civilního vzhledu, využivající unikátní technologie Pertex®Quantum® 3DWeave. Nezklame ani při té nejnáročnější horské tůře a zároveň díky zajímavému designu si jí dámy oblíbily i jako bundu na běžné denné nošení, nebo např. na sjezdové lyžování.

Rab_Womens_Cubit_Stretch_Down_Hoody_DarkButternut
Dámská péřová bunda Rab Cubit Stretch Down Hoody

Těmi nejvýkonnějšími kusy, které zvládnou i více vlhkosti, jsou pak oblíbené Rab Electron Pro (dámská varianta) a Rab Neutrino Pro (dámská varianta).

A jsme na konci. Díky za pozornost! 🙂 A kdybys přecijen potřeboval/a s výběrem pomoci, neváhej se na nás obrátit ať už mailem info@nalehko.com, nebo třeba na našem facebooku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *