Autorem recenze je Jirka Knytl

SMD Deschutes jsem si vybral a koupil, jelikož mi do té doby používaný klasický obdélníkový tarp (2,8 m x 1,8 m) nevyhovoval stavbou ani ochranou před počasím.

Jedná se o verzi 2014 ze silnylonu. Váha mi ukázala u nového tarpu bez zátěru švů a v obalu hmotnost krásných 392 g. Obal je dostatečně velký, vejde se do něj bez problému i poskládaný Tyvek a kolíky.

(pozn. NALEHKO – nyní je k dostání o dvě generace novější Deschutes – má větrání ve vrcholu, delší zip, trochu jinak řešených pár detailů a reflexní všechny popruhy a šňůry. Nicméně na tvaru, rozměrech a koncepci se nic nemění, takže i tato recenze má stále svůj význam.)

Silnylon má skvěle zvolenou šedozelenou barvu, která je v přírodě velmi nenápadná a současně velmi světlá a propouští do tarpu dostatek světla. Nenašel jsem zatím žádnou výrobní chybu či nepřesnost šití.

Tarp se staví na jednu trekovou hůlku s nastavenou délkou 115 – 125 cm. Trekové hůlky nenosím, takže jsem si sestavil stanovou tyčku ze tří náhradních duralových segmentů o průměru 9,5 mm, celkové délce 123 cm a hmotnosti 84 g.

Sice trekovou hůlku lze nastavit na libovolnou délku, ale není problém postavit tarp na tyčku pod menším úhlem a dostat tak výšku trapu o 10 cm níže, aby se dolní okraje tarpu dostaly blíže k zemi pro lepší ochranu před silným větrem a deštěm.

Tuto konstrukci tarpu považuji za nejlepší, pokud nenosíte trekové hůlky. V Česku by asi ani nebyl problém si po cestě k večeru uříznout dostatečně silný lískový prut o potřebné délce a obejít se tak bez tyčky 🙂

Dále ke stavbě potřebujete šest kolíků. Pro pět z nich je v každém rohu tarpu dostatečně dlouhý popruh s očkem a utahovacím plastovým průvlekem. Popruhy lze lehce a snadno utahovat a tarp tak postupně celý napnout.

Ve vchodu je vypínací šňůra pro šestý kolík, která je ukotvena asi v polovině předního dílů pod vrchním koncem zipu. Zde je i umístěna brzdička, takže napnutí této hlavní šňůry lze provést i zevnitř tarpu.

Na levém i pravém boku tarpu je našito poutko. Lze si zde navázat další šnůru (používám 2mm repku) a tarp ještě trochu napnout. Předpokládám, že to není potřeba pro lepší ukotvení a stabilitu tarpu ve větru, ale lehkým napnutím dojde k menšímu zkosení boků tarpu a uvnitř vznikne trochu více prostoru. Vzhledem k tomu, že stačí opravdu jen lehké napnutí, není nutné mít další dva kolíky, stačí i dvě silnější větvičky, pokud není příliš kamenitá či tvrdá zem. Také si nejsem jist, zda by v hodně silném větru tato poutka vydržela při býtelném ukotvení.

Na vrcholku tarpu je pak ještě očko z popruhu, takže tarp lze zřejmě postavit i bez tyčky či trekové hůlky navázáním na větev či na šňůru nataženou mezi dva stromy a podobně.

Stavba je velmi jednoduchá a rychlá. Tarp stačí přichytit ve 3 bodech, vztyčit tyčku/hůlku, zakolíkovat zbývající rohy a tarp párkrát obejít a postupně napnout.

Uvnitř je pod vrcholkem plastová karabinka a ve čtyřech rozích plastové očko pro uchycení vnitřního stanu či moskytiéry.

Nad vchodem je na každé straně jedna plastová olivka pro zavěšení obou vchodových cípů.

Vchod je opatřen zipem (49 cm) asi do poloviny přední stěny tarpu. Zip je plastový s kovovým jezdcem, je překryt ochranou légou a na okraji lzé légu zafixovat a spojit oba vchodové cípy suchým zipem. Pro snadnější rozepínání a zapínání jsem si přidal na jezdec zipu poutko.

Na vchodové vypínací šňůře je haček s prusíkem, do kterého lze zaháknout poutka na obou cípech a vchod tak vypnout.

Také lze vchod po šňůře pouze vytáhnout nahoru a není tak nutné zip rozepínat.

Varianta s rozepnutým zipem a varianta s vytážením vchodu po šňůře

Vchod má s rozepnutým zipem výšku asi 67 cm nad zemí (na 123cm tyčce). Vytažením vchodu bez rozepnutí zipu vám pár centimetrů ubere. Do tarpu se tak člověk dostane jen ve dřepu či spíše po čtyřech. Novější verze tarpu 2015 má delší zip, což je určitě užitečné vylepšení. Samozřejmě lze otevřít jen jednu polovinu vchodu a druhou nechat napnutou.

Vytažení bez rozepínání zipu se může zřejmě hodit, pokud v noci přijde nečekaně déšť a pak stačí vchod pouze stáhnout dolů. Nemusíte vchod odepínat z olivek a riskovat zaseknutí zipu.

Prostor uvnitř je vskutku velkorysý pro jednoho nocležníka. Tyvek na fotkách má rozměr 230 cm x 93 cm a i přesto okolo nějaké místo zbývá. Vzadu pak zůstáva více než dostatek místa pro batoh. V tarpu není problém se na karimatce posadit a přehrabovat se například v batohu. Zadní stěna už je hodně zkosená, nelze tedy asi očekávat, že by se v trapu vyspali dva lidé.

Pokud však tarp postavíte nižší tak, aby se okraje tarpu dostaly co nejblíže k zemi, prostor se znatelně zmenší. Na vysoké karimatce (TaR NeoAir Xtherm) a v teplém péřovém spacáku jsem se při mé výšce 175 cm musel už dobře vycentrovat, abych se hlavou či okrajem spacáku nedotýkal stěn. Osoby nad 185 cm by mohly v tomto případě už mít trochu problém, takže doporučuji předem vyzkoušet na karimatce a ve spacáku tuto konfiguraci.

Pod tarpem jsem zatím strávil pouze tři noci na třech dvoudenních akcích. Nepršelo ani jednu noc, dvě noci jsem spal se zcela otevřeným vchodem a jednu noc se zapnutým vchodem. Ráno nebyly uvnitř ani stopy po kondenzaci vody, takže toto hledisko zatím nemohu posoudit a bude do recenze doplněno. Novější verze 2015 má na vrcholku větrací otvor. Ten mi tedy zatím nechybí, ale uvidím časem. Tarp zatím úspěšně přečkal alespoň jednu vydatnější půlhodinovou přeháňku na zahradě. Zbývá Deschutes otestovat v několikahodinovém dešti a v silném větru.

Drobná výtka je zatím pouze k háčku na vchodové šňůře. Háček je malý, velmi špatně se do něj poutka vkladají a při vysouvání vchodu nahoru po šňůře poutka skoro vždy z háčku vypadnou. Proto jsem háček nahradil malou plastovou karabinkou.

Také si nejsem jist, zda je uplně nutné našívat čtvereček s logem firmy na vrcholek tarpu, kvůli možnému protečení skrze švy, přestože se švy přetřou silikonem.

S tarpem jsem zatím velice spokojen. Jednoduchá a rychlá stavba vyžadující jen jednu tyčku/hůlku. Prostorný a útulný vnitřek. Výběr místa stavby je jednodušší než s obdélníkovým tarpem, pro Deschutes postačí menší potřebná plocha s ohledem na vypínací šňůry u obdélníkového tarpu. Pyramidová konstrukce je velmi stabilní a nabízí lepší ochranu před rozmary počasí.

Celkové hodnocení

Jednoduchý, pyramidový tarp se spoustou prostoru. Staví se na jednu hůlku, stačí 6 kolíků. Prostor uvnitř je vskutku velkorysý. Tyvek na fotkách má rozměr 230 cm x 93 cm a i přesto okolo nějaké místo zbývá. Vzadu pak zůstáva více než dostatek místa pro batoh. V tarpu není problém se na karimatce posadit a přehrabovat se například v batohu. Zadní stěna už je hodně zkosená, nelze tedy asi očekávat, že by se v trapu vyspali dva lidé.

  • Prostorný
  • Stabilní ve větru
  • Jednoduchá stavba
  • Velký obal do kterého se snadno vejde i mokrý tarp
  • Přední okraj nejde stáhnout až k zemi. Zůstává 30cm na zemí kvůli ventilaci
  • Absence větráčku ve vrcholu (aktuální model ho již má)
  • Žádná ochrana před hmyzem (model Deschutes Plus moskytiéru má)

Jeden komentář u "Recenze Six Moon Designs – Deschutes Tarp"

  1. Marek napsal:

    Pár let novější verzi Plus už používám a je to vážně skvělý tarp. Miluji to jeho rychlé stavění a hlavně super rychlé a jednoduché balení.
    Je tu ale jedna věc, která mě štve a kvůli které tohle píši:)
    A tou věcí je ta obří zadní stěna, která ve větru výrazně zmenšuje vnitřní prostor. Je super, že u hlavy a nohou jsou ty 2 cecky, kterýma si tyhle části můžete vyšpónovat, ale proč, prokrista, neni stejný cecek i u té zadní stěny? A nebo proč ty dva boční nejsou o něco málo posunuty směrem ke středu té zadní části. Možná by to i takto fungovalo.
    Když je jako bonus na té stěně kondenzát, tak je to tuplem nepříjemné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *