Magazín

Následující řádky snad pomohou, nejen něžnému pohlaví, cítit se na dálkových trasách komfortně a v teple. Návod se samozřejmě dá aplikovat i na zmrzlejší jedince libovolného pohlaví. Vzhledem k tomu, že ženské tělo funguje trochu jinak oproti mužskému, rozhodli jsme se pro ty, které stále váhají, co správného si vybrat, sepsat kratší návod a příklad výbav ostřílených hikerek.

Pokud by vás jednotlivá témata zajímala obšírněji, než jen jako “zmrzliny”, v předchozích měsících jsme pro vás připravili obecnější a taky nabitější návody: jak vybrat spacák, čím se na treku zahřát, či jak nezmoknout. Pro zvědavce toho, co je značka RAB zač, se neváhejte podívat na jsmerab.cz.

Spacák RAB Ascent 900 s kachním peřím do náročných zim. Zmrzliny se rády zachumlají.
Spacák RAB Ascent 900 s kachním peřím do náročných zim

Spaní

Při výběru spacáku je potřeba si hlídat, jakou hodnotu výrobce u spacáku uvádí a také podle jaké normy jsou hodnoty měřeny. Můžete se snadno dostat do labyrintu slovíček. Pokud uvádí pro komfort rozpětí, obecně pro nás ženy zmrzliny bude vždy platit spíše ta horní hranice komfortu, pokud nejste zrovna dlouhodobou praktikantkou Wim Hofa.

  • Pokud je u spacáku hodnota komfort 2°C až -5°C, zaměřte se na hodnotu 2°C, která bude spíše odpovídat vašim potřebám. -5°C je v tomto případě již limitní komfort a bude platit spíše pro některé otužilé muže, kteří se ještě komfortně vyspí. Žena je schopna se v takové teplotě vyspat s teplým oblečením (péřovkou) na sobě a může pociťovat mírný pocit chladu.
  • Pokud je u spacáku jediná hodnota -5°C, je nutné si zjistit jestli se jedná o limit nebo komfort. Pokud se jedná o limitní teplotu, postačí jednoduchá pomůcka – připočtěte si k hodnotě cca +5°C. V tomto případě se dostaneme na 0°C, která je přibližnou hodnotou toho, kdy se budete ve spacáku cítit komfortně v základní tenké vrstvě funkčního oblečení bez pocitu probuzení.

Určitě se nezaměřujte na hodnotu “Extrém”, jelikož to je teplota, při které by spacák měl pomoci přežít mrazivou noc, ale pravděpodobně můžete skončit s těžkým podchlazením v nemocnici. Vybírejte tedy vždy pouze podle hodnoty komfort.

VARIANTA A
Letní, teplá 3-sezóna – RAB Neutrino 400, Criterion Lady 350 a pro odvážnější i lehčí RAB Neutrino 200
Spacák zpravidla skříň opouští od května do září, ve chvíli nečasu za okny vám probíhá myšlenka, že ani psa by člověk nevyhnal. Pro takové potřeby postačí výše zmíněné kousky, vyšší číslo pak značí množství peří uvnitř spacáku a tedy i větší izolační/hřejivý potenciál. Pokud jste zastánkyně čistě letních výletů, postačí klidně i Neutrino 200. Pokud nosíte vlněný svetr od babičky i v červnu, pak jste skutečně zmrzliny a budete potřebovat spacák z Varianty B.

VARIANTA B
Jaro, podzim – RAB Neutrino 600, Criterion Lady 650 či méně hřejivý Criterion Lady 500
Kalendářně začínající jaro či podzim vás neodrazuje od toulek přírodou i za cenu toho, že ráno potkáváte jinovatku a rukavice i čepici máte stále po ruce. Nebojte se sáhnout po jedné z variant, limitní teploty -12°C značí, že se i v mírných mrazech vyspíte do růžova. Pro odvážnější opět může posloužit i Criterion Lady 500 či RAB Neutrino 400 s univerzálnějším použitím i v teplejším období. U nich se však naše komfortní teploty pohybují již kolem 0°C a bude potřeba otestovat svoje limity a případně pro své teplo něco aktivně udělat.

VARIANTA C
Zimní období – RAB Neutrino 800, RAB Andes 800 a vyšší řady na objednání.
Spaní v závějích žádný problém? Vám už pomůže jen vysoká dávka nadýchaného štěstí – a to jakýmkoliv plnohodnotným zimním spacákem, pro náročnější terény ve výškách, které se dotýkají hvězd, pak máme v záloze i expediční řady spacáků od RABu. Ale ty jsou taková podpultovka ;-).

V neposlední řadě je potřeba si uvědomit, že komfortní teplota je přibližná, laboratorně měřená teplota za ideálních podmínek, a tato hodnota se pocitově může lišit podle proměny vlhkosti vzduchu (ten sám o sobě přidává na pocitu chladu), vašemu aktuálnímu fyzickému stavu a přetažení těla. Obecně pomůže po příchodu na nocoviště se ihned tepelně izolovat (tj. nasadit péřovku nebo syntetickou izolaci), dostat do těla něco teplého a do spacáku vlézt například po pár dřepech. Pokud tušíte, že je velmi chladná noc, pak si například ohřát vodu a v lahvi si ji dát k nohám a mít připravenou péřovou bundu po ruce.

Tepelná izolace

Pojďme se blíže podívat, jak je to tentokráte u péřových a syntetických bund. S nadcházejícími chladnými měsíci přijde vhod záložní vrstva, která nás v mžiku zahřeje, když už mikina nestačí. Ale jak se máme my zmrzliny zorientovat v tom nepřeberném množství výrobků?

Dámská péřová bunda RAB Microlight Alpine - barva Ruby, vhodná pro zmrzliny
Dámská péřová bunda RAB Microlight Alpine – Barva Ruby

Postačí projít si pár otázek, které vás pak určitě nasměřují k tomu, co je konkrétně pro vás správné. Zaměřuji se pouze na běžné chodecké aktivity, procházky a vícedenní výlety v ČR a světě. Netýká se specifických aktivit, jako je lezení, bikepacking ad. V takovém případě, se vždy musíte zamyslet, jak to máte konkrétně vy v daný moment.

VARIANTA A
V bundě chci aktivně chodit delší trasy – zahrnuje i stoupání do kopce a rozličné sportovní aktivity a nošení batohu – v momentě, kdy už mikina s neprofukem nestačí. Zpravidla teploty pod nulou.
V tomto případě sáhněte po syntetické izolaci, která je na pravidelnou údržbu jako dělaná. Peří je v tomto případně až příliš výkonný kamarád, díky kterému skončíte akorát v hektolitrech svého potu. Životnost takové péřovky je zkrácena ať už fyzickým namáháním, způsobeného popruhy a výztuhou batohu, či vystavením vašemu potu. Za zváženou stojí i chytřejší materiály, jako je Polartec Alpha či multivrstvy jako je VR Summit viz. kapitola Střední vrstva.
Příkladem izolace na aktivní pohyb může být řada RAB Cirrus či RAB Xenair.

VARIANTA B
Chodím na pomalé procházky /s dětmi/se psem, nosím lehký batoh do cca 30l. Tempo přizpůsobuji nejpomalejšímu z týmu a nestává se, že se zadýchávám či výrazně zapotím.
Tady kromě zmíněné syntetické izolace můžete zvážit pořízení i lehčí péřovky, jako je například RAB Kaon, která má odvětrané podpaží a syntetickou izolaci v oblasti ramenních popruhů a bederního pásu. Pokud jste z kategorie “zmrzliny” III. kategorie, nebojte se varianty C.

VARIANTA C
Bundu potřebuji na pasivní stání v zimě/chladu, zpravidla kolem teplot -5°C až +5°C. Dojdete do svého tábořiště, zastavíte se a rychle ztrácíte teplo po celodenní aktivitě. Únava je na těle znát a během mžiku máte studené vše.
Tady se rozhodně nebojte sáhnout po celopéřové bundě, která již nemá žádné odvětrávání, ale naopak je nadýchaná jako obláček ze všech stran. Postačit by měly bundy se 150g peří s plnivostí 800 cuinů. Příkladem může být RAB Microlight Alpine nebo RAB Cubit Stretch Down Hoody. Pokud vám nevadí nějaký ten gram navíc a chcete raději jistotu tepla, zavítejte do následujícího odstavce. I tady platí, že pokud jste z kategorie “zmrzliny” III. kategorie, nebojte se skočit rovnou na varianty D.

Dámská péřová bunda RAB CUBIT STRETCH DOWN HOODY pro zmrzliny
Péřová bunda RAB Cubit Stretch Down Hoody – Barva Dark Butternut

VARIANTA D
Zimní radovánky mi nejsou cizí a utíkám do českých hor, když jsou pocukrované, nebo jsou rovnou závěje. Troufnu si i na nocování a číhání na východy slunce.
I tady rozhodně zůstaňte u peří, zvolte však vyšší gramáž (kolem 180g husího peří) s plnivostí kolem 800 cuinů. Hrdým zástupcem bude RAB Electron Pro. Pro milovnice delších střihů jsou pak vhodné parky, které obejmou nejnáchylnější části těla, jako je třeba RAB Cubit Stretch Down Parka nebo RAB Aurora Parka. Pokud stále tápete a nenacházíte se v ani jedné kategorii, neváhejte se obrátit na nás, a my vám pomůžeme, ať už na vás čekají sebevětší výzvy a dobrodružství.

Střední vrstva

Střední vrstvy se dají pojmout různými způsoby, pojďme se podívat na ty nejpoužívanější, které se nám zatím osvědčily v terénu a při různých aktivitách.

VARIANTA A
Ve všem se peču, jsem zpocená i při menší aktivitě. Pravidelně sportuji v chladnějších měsících venku, ať už běháním či běžkováním. Nepohrdnu ani jízdou na kole.
Tak pro vás tady přesně bude tato lehká fleecová mikina od RABu, s možností s kapucí Filament Hoody a nebo odlehčeném roláčku na poloviční zip Filament Pull-on. Silnější vrstva je kontraproduktivní a v kombinaci s vhodným neprofukem je pak lehoučká fleecovka skvělým parťákem na sport.

RAB Filament Hoody, Barva Deep Ink
Lehký fleece RAB Filament Hoody – Barva Deep Ink

Za zváženou na sport v chladnějším období stojí i chytřejší materiály, jako je Polartec Alpha. Tahle zázračná chlupatá věcička vás dostatečně zahřeje, ale také v mžiku schne a krásně dýchá, díky speciální konstrukci. Své o tom ví i náš Petr, kterého doprovázela na nejchladnějším treku z jeho Triple Crownu – Appalachian Trail. Bonusem je i speciální ošetření Polygiene STAY FRESH, které pak umožňuje v tomto kousku fungovat po delší dobu, bez výrazného odéru pro okolí.

Na aktivnější pohyb nám pak RAB nabízí i multifunkční pod hlavičkou RABu vyvíjený RAB VR Summit, který jej činí ideální vrstvou například na běžky. Prodyšný fleece na bázi Alphy pokrytý neprofukem skvěle dýchá a zahřívá dostatečně, i když se teploty pohybují pod nulou. Nezastupují však pasivní izolaci, a tak se při pauze na horské chatě musíte raději ještě doizolovat.

VARIANTA B
Hledám dostatečně teplou vrstvu na mé pravidelné procházky přírodou, sport provádím spíš sporadicky s nepřehnanými ambicemi na výkon.
Takovým univerzálním kouskem bude jednoznačně RAB Nexus, který si oprávněně našel cestu do šatníků týmu Nalehko. Silnější fleece, který záměrně nabývá na síle vrstvy, která vás obklopuje. Stále se však jedná o ultralehkou a výkonnou fleecovku. Na jaro a podzim tak ideální společník. V zimě už to bude chtít doizolovat svrchní vrstvou (viz předchozí kapitola Tepelná izolace).

VARIANTA C
Ve většině případů se mi nedaří dostatečně zahřát, tenčí mikiny mi nevyhovují. Pohybuji se převážně v zimě v přírodě, nebo v horách. A jsem taky ta věčná zmrzlina.
V ultrateplé kategorii fleecovek se neztratí o něco lehčí RAB Superflux či jeho teplejší zimní kámoš RAB Geon včetně verze bez kapuce. Při vyšších tepovkách už se v nich můžete zbytečně přehřívat, pro nenáročnou turistiku a lezení jsou však skvělými středními vrstvami.

Zmrzliny v horách - RAB VR bunda
Multifunkční bunda RAB Vapour-Rise – Barva Atlantis

Ženy v NALEHKO

Poslední kapitola vám snad usnadní výběr a taky orientaci v tom, co na co samy používáme. Seznamy berte čistě pro inspiraci.

ÁJA
Dobrodružka, co se zamilovala do výšek. Lezení v horách, či na skalách mě naplňuje ze všeho nejvíce. A když ten nahoře sešle špatné počasí, beru maratonky a jdu proběhnout lesy, luhy a háje za domem. V Jizerkách. Protože můj batoh se vším materiálem váží dost, řeším jen pár kousků oblečení.

Za mě jsou favoritem číslo jedna kalhoty RAB Torque Mountain, perfektní střih i délka na mé dlouhé nohy, strečový materiál, který nebrání žádnému pohybu. Zároveň neprofoukne a drží parádně teplo. Vydrží i pár kapek deště, které pak zas rychle uschnou.
Trika beru vždy dvě, jedno na nástupy a druhý na převlečení. Obě RAB Forge SS a LS. Do velkých stěn beru RAB VR Summit, kterou mám v podstatě celou dobu, propotíš, stále hřeje a neřešíš naše dívčí neustálé převlíkání. Pokud se jde na delší dobu, přibaluji bundu RAB Kaon, kterou používám jako izolační, v té je ale potřeba se neustále pohybovat. Ale je lehká, skladná a dá se v případě potřeby bezvadně cvaknout na sedák.

A největším parťákem je RAB Muztag GTX, kterou využívám i na skialpech. Nezapomínám nikdy přibalit super lehoučké záložní rukavice Xenon Glove. A když už hodně mrzne, navlékám se do podvlíkaček Rab Flux, které jsou neskutečně příjemné a dají se použít i jako gatě na “winterraumu”. A dost vychytávkou je sukně Rab Cirrus, kterou ocením, nejen pod skálou třeba při jištění, ale také když se svou dcerou dlouho mrcasíme, třeba na běžkách nebo u okýnka s občerstvením.

NICOLE
Nejsem žádný ostřílený dálkař a kilometráže nikdy nebyly má priorita. Jsem průměrný sportovec, ráda podnikám výlety, cestuji za přírodou, jídlem, kulturou. Nebráním se lehčím ferratám, občas běhám do 10 km, na kole do 50 km. Patřím do “zmrzliny III. kategorie” a i v místech, kde je většinou lidem teplo, já se už přioblékám. Jsem ale o to více tolerantní vyšším teplotám. Nejčastěji se kochám, fotím a ráda pozoruji detaily přírody. Doprovod mi dělá moje 4-nohá kámoška, díky které se občas zastavuji a čekám, než si něco nedočenichá.

Na kolo a běh na podzim a na jaře (0°C až +10°C) mi nejčastěji dělají společnost z prodyšného nepromoku RAB Kinetic 2.0 nebo lehkého soft-shellu RAB Borealis, střední lehká vrstvička RAB Filament Hoody, funkční základ RAB Forge SS a na nohách RAB Skyline Tights nebo zmiňované RAB Torque Mountain.
Když už trochu přituhne, ale chci cítit vítr ve vlasech a provětrat kecky, nejčastěji navlékám RAB VR Summit/nebo RAB Alpha Flux s RAB Kinetic, funkční triko RAB Forge SS, na nohách RAB Torque Mountain Pants a kromě tenké čelenky mám na krku RAB Filament Neck Tube.
Pro pomalejší courání (kolem -5°C až +6°C) mi postačí péřovka RAB Cubit Stretch Down Hoody a mikča v podobě RAB Superflux, nebo na rychlejší chůzi RAB VR Summit a hřejivější TRI-KO s dlouhým rukávem, na nohách pak RAB Kinetic Pants, doplněné RAB Forge spodky. Rukavice ráda vrstvím, abych měla ruce v dostatečném teple. Nejprve RAB Power Stretch Contact a na ně pak nasazuji RAB Xenon glove. Xenony nabízí i variantu palčáků, které lépe zahřejí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *