Už se vám určitě stalo, že jste našli produkt, který byl dle výrobce určený pro bikepacking a nebyla to tak docela pravda? Mně ano. O to víc jsem byl zvědavý, když se na stránkách amerického výrobce outdoorového vybavení Big Agnes objevila podkategorie Bikepacking. A ještě víc jsem byl zvědavý, když nám český distributor dodal první kus stanu Fly Creek HV UL2 Bikepack.

 

Pokud jsem se někdy těšil na psaní recenze, tak je to právě tento případ. Již dlouho jsem nenarazil na výrobek, především stan, kde výrobce tvrdí, že je primárně určený pro bikepackery a ono tomu skutečně tak je! Na tomhle stanu je hned po vybalení poznat, že ho pro nás dělal bikepacker. A je to skutečně výborný kousek do naší výbavy. Fly Creek se mnou absolvoval již několik cest. Víkendových, ale i delších a ve všech uspěl na výbornou. Vždy jsem si říkal, že psát pouze pozitivní recenze není dobré, ale v tomto případě nemohu jinak. A tím bych mohl skončit nebo chcete vědět víc?

Big Agnes znám dlouho. Již z pobytů za velkou louží, ale teprve minulý rok jsem zakoupil jejich stan s označením Fly Creek HV UL1 a byl jsem s ním spokojený. O to větší překvapení ve mně vzbudilo představení téhož stanu, akorát s přívlastkem Bikepack. Po zkušenostech se standardní verzí jsem ani chvíli neváhal a přijal nabídku na testování právě verze pro bikepacking.

Nejdříve se podíváme na váhu, protože tady se může stát, že budete zaskočeni drobným rozdílem ve vzájemných hmotnostech. On je totiž bikepack těžší než jeho normální brácha. Není to žádný drastický rozdíl, ale nárůst váhy zde je. Je to především způsobené vodotěsným obalem a kratšími tyčkami, které jsou ale ve své délce zase o něco těžší. Jedná se o rozdíl zhruba okolo 150 gramů. Celková váha celého stanu je, včetně obalu, 1.190 gramů a to je na stan pro dvě osoby dobré.

A v čem se tedy liší, krom délky tyček, od normální verze?
První co vás zaujme, bude obal. Kompresní, voděodolný a s podlepenými švy, se skládá ze dvou částí. Větší slouží k uložení tropika, ložnice a kolíků. Druhá k uložení tyček. Obě jsou spojeny kompresními popruhy. Navíc je obal vybaven dvěma popruhy, které slouží k uchycení stanu na řidítka nebo rám kola.
K připevnění na rám jsou u kolíků přiložené čtyři suché zipy ve dvou velikostech. Složený stan má v obalu velikost zhruba 14×32 centimetrů, ale hned při prvním balení jsem zjistil, že obal je naddimenzovaný a velikost se dá ještě o pár centimetrů zmenšit. Variant, jak stan přidělat ke stanu, je spousta a fantazii se meze nekladou.

Stavba stanu je rychlá a jednoduchá. Není zde nic, na co byste potřebovali návod. Ložnici přiděláte čtyřmi kolíky, pak složíte jednu tyčku do tvaru T a velice jednoduše ložnici na tyčku přiděláte pomocí nacvakávacích háčků.
Po postavení ložnice najdete nad vstupem ve střešní části první vychytávku a tou je elastický popruh k uchycení přilby. Na vnitřních bočních stranách jsou rozměrné kapsy, nad hlavou je malá polička s piktogramem telefonu a sluchátek, kterou jsem využíval pro umístění telefonu a powerbanky. A v neposlední řadě je v nohách na stropě umístěna další rozměrná polička, kam si můžete uložit oblečení na ráno. Prostě úložného prostoru více než dost. Po postavení ložnice přes ni pouze přehodíte tropiko, které připevníte pomocí třech spon a zbytku kolíků. K zajištění přesné pozice tropika slouží tři suché zipy na vnitřní straně, které se připevňují na tyčku.

Předsíň má velikost plochy necelý jeden metr čtverečný a je dostatečně velká na uložení dry bagu, vaření, bot a podobně. Samotná ložnice je velká asi 2,5 m² a  výšku 1 m a to vám zajistí pohodlné posazení ve stanu, což na dlouhých cestách oceníte!

Není vůbec žádným problémem vše v pohodě a klidu ráno ve stanu zabalit. A to se v případě nepříznivého počasí hodí.

Ač výrobce uvádí, že stan je pro dvě osoby, tak na delší cesty, kdy přeci jenom potřebujete trochu volnosti, je pro jednu osobu více než dostačující. Ve dvou se už dost mačkáte a jelikož je stan lichoběžníkového tvaru, vzniká problém s umístěním dvou obdélníkových karimatek. Pro delší cesty ve dvou spíše doporučuji model Copper Spur HV UL 2 Bikepack. Co bych stanu vytkl je nepřítomnost ventilace. Ta zde dost chybí a je nutné v případě nočního poklesu teplot myslet na pootevření tropika, přesto ale drobnému kondenzu nezabráníte.

Co naopak musím vyzdvihnout, je rychlost usychání – tedy za předpokladu, že vám neprší i přes den. Na cestě po Skotsku jsem ráno tropiko vždy pořádně vyklepal, vlhké sbalil, vysušil během dne na větru nebo slunci a vše bylo dílem okamžiku.

Pro případ, že se nechcete tahat s celým stanem, je možné dokoupit podlážku a postavit si přístřešek bez ložnice. Vyzkoušel jsem a funguje to na jedničku.

V nabídce Big Agnes je ještě prostornější verze stanu s bočními vstupy (Copper Spur)  a já doufám, že také budeme mít tu čest si ji vyzkoušet, protože po dlouhé době jsem opravdu něco testoval s velkou chutí a velice těžko se mi na Fly Creeku hledala negativa. I když jsem nějaké nedostatky nalezl, je tento stan mým věrným společníkem a pokud nedostanu do rukou něco lepšího, dlouho i zůstane!

Za bikepacking.cz
Dag Raška