Během velikonočních svátků (pátek a pondělí) jsou všechny naše prodejny zavřeny. Přejeme krásný prodloužený víkend a pohodové Velikonoce. Tým NALEHKO.

14.03.17 3 komentářů

Mountainsmith Mountain Shelter LT

Úžasně podrobný text a parádní fotky: Miroslav Vanek

Autor recenzie a „žltý domček“ – million star hotel… Korzika, bergeries de Vaccaghja

Úvod

Vlastný stan má nesporné výhody – nezávislosť na ubytovaní v chatách, malý kúsok útulného priestoru, ochranu pred vonkajšími podmienkami… Prakticky jediná nevýhoda spočíva v hmotnosti navyše. Pri rozhodovaní o výbave na dvojtýždňový prechod Korzickej GR20 som vyberal čo najľahší model. Nakoniec padla voľba na niečo, čo náš kamarát nazval „plachtička proti slnku“. Ako sa neskôr ukázalo, touto funkciou neoplýval, zato ostatné funkcie zvládal nad očakávanie. Rozhodol som sa preto po viac ako 40 nociach v najrôznejších podmienkach spísať skúsenosti s týmto typom stanu, v nádeji že tým uľahčím iným rozhodovanie.

Mountainsmith Mountain Shelter LT je jednoplášťový stan typu tarptent bez podlahy, ktorý sa stavia na dve trekové paličky v tvare „áčko“ a kotví sa k zemi kolíkmi. Je jednoduchý, ľahký, priestranný a odolný. Materiály a spracovanie sú mimoriadne kvalitné. Nemá podlahu ani ochranu pred hmyzom a žiadny vnútorný stan. Technické špecifikácie a parametre sú prehľadne napísané na stránke výrobcu.

Prvé dojmy

Po vybalení ma ako prvá prekvapila príjemná žltá farba. Podľa obrázkov z internetu som sa trochu obával kanárikovej žltej, ale skutočnosť by sa dala skôr opísať ako svetlá medová. Odtieň žltej na mňa nepôsobí umelo ale skôr prírodne. Páči sa aj muškám a včielkam (pozn. Nalehko – současná varianta v khaki barvě problém s přitahováním hmyzu nemá:-) )

Párty vo štvorici počas daždivého večera

Objem a hmotnosť zbaleného stanu

Očakával som malé rozmery a hmotnosť, ale veľkosť balíčka od kuriéra (objednané z nalehko.com) ma aj tak zaskočila. Po vybalení z prepravného sáčku sa na mňa usmieval maličký sivý obal s vytlačeným návodom na stavbu stanu a nepatrične malým a ľahkým obsahom. Samozrejme že k hmotnosti stanu a balenia musíme prirátať trekové paličky na stavbu stanu a tyvekovú podlahu. Paličky ale mnohí ľudia nosia aj tak a tyveková dlážka je ľahká, lacná a často ju ani nie potrebné brať a človek si vystačí s karimatkou.

Materiály a konštrukcia

Konštrukcia stanu nie je samonosná. Bez ukotvenia k povrchu sa postaviť nedá. Na stavbu stanu sú nutné dve trekové paličky, ktoré nie sú súčasťou balenia. Dajú sa nahradiť zavesením vrcholov stanu napríklad o stromy (nemám odskúšané).

Materiál je podľa údajov výrobcu sil-nylon, teda nylonová tkanina so silikónovým záterom. Celé označenie materiálu je 40d Sil-Nylon Rip Stop PU2000MM F/R. Rip Stop úprava zvyšuje odolnosť materiálu proti roztrhnutiu špeciálnym spôsobom tkania, kedy je v pravidelných intervaloch do osnovy látky vtkané hrubšie vlákno s vyššou pevnosťou. Látka pôsobí solídnym a odolným dojmom, záter z vnútornej strany je lesklý a dosť odolný. Vonkajšia vodoodpudivá úprava zatiaľ stále funguje a kvapky odskakujú ako z horúcej platne sporáku. Švy sú z vnútornej strany zatreté pásom silikónu a materiál je v namáhaných miestach zdvojený. Zips na vstupe do stanu je značkový YKK a pôsobí spoľahlivým dojmom.

Na ukotvenie napínacích šnúr sa často dajú využiť miestne podmienky

Kotviace kolíky a napínacie šnúry

Napínacie šnúry sú značkové 3M reflexné, v tme ich po zasvietení čelovkou krásne vidno. Takže vám o ne sused v noci (možno) nezakopne. Na napínanie šnúr slúžia plastové pracky, ktoré fungujú bezchybne. Kotviace kolíky sú vyrobené zo zliatiny hliníka s prierezom v tvare V. Nie je to len ohnutý plechový profil ako pri niektorých typoch titánových kolíkov, ale odlievaný profil, ktorý je v mieste „ohybu“ zosilnený. Jediným slabým miestom je zárez na uchytenie napínacej šnúry, v ktorom sa môže kolík pri hrubom zaobchádzaní ohnúť a následne zlomiť. Kolíky som bežne zatĺkal do zeme kameňom a doteraz sa mi podarilo zlomiť len dva. Nijako som sa s nimi nemaznal. Zlomené kusy som nahradil novými od MSR s Y profilom, ale to by bolo na samostatný článok. K pôvodným kolíkom som si podľa vzoru MSR dorobil slučku z farebnej šnúry na ľahšie vyťahovanie a hľadanie kolíkov. To bol niekedy problém, keďže ich zvyknem zatĺcť do zeme až po koniec.

Luxusné miesto s výhľadom na more a mäkučkým trávnikom. Na GR20 dosť zriedkavé.

Stavba a skladanie stanu

Návod na stavbu stanu je vytlačený na obale a dá sa zvládnuť za 5 minút. Začína sa nastavením dĺžky paličiek podľa mierky vyznačenej na celte stanu. Osadí sa nižšia palička, ukotvia sa tri kolíky v rohoch pôdorysného vrcholu stanu. Následne sa osadí vyššia tyčka a ukotvia sa zvyšné tri rohy stanu v protiľahlom pôdorysnom vrchole. Následne sa ukotvia zvyšné kolíky a ponapínajú sa šnúry. V prípade potreby, hlavne pri nerovnom teréne, sa niektoré kotvenia prispôsobia. V daždi je možné pod celtu položiť batohy a počas stavby ostanú v suchu. Keďže to nie je samonosná konštrukcia, bez kolíkovania sa postaviť nedá. V teréne so skalnatým alebo tvrdým podkladom to vyžaduje určitú mieru improvizácie.

Skladanie stanu trvá pár sekúnd. Vytiahnu sa kolíky, paličky a celta ostane voľná. Ak je mokrá, dá sa väčšina vody vytriasť. Skladanie sa dá zvládnuť aj bez kontaktu so zemou, ak je na zemi mokro alebo prach, dokonca to zvládne aj jeden človek. Zrolovaná celta sa dá bez problémov vložiť do obalu. Na stavbu stanu treba relatívne veľa miesta, pôdorys stanu je prekvapivo veľký. Ak použijeme všetky napínacie šnúry a započítame ich kotvenie do potrebnej plochy na stavbu, môže s tým byť na niektorých miestach s obmedzeným priestorom problém. Zaujímavé riešenie ktoré zväčšuje vnútorný priestor v hornej časti stanu je napínanie bočných stien do strán. Pri správnom napnutí sa hrebeň strechy medzi dvoma tyčkami v priečnom smere takmer úplne vyrovná a stan má v strede prierez skôr pripomínajúci obrátené písmeno U (oproti očakávanému V).

Na fotke je náhradný kolík od MSR, nie pôvodný dodávaný k stanu. Podklad bol tvrdý ako betón.

Vnútorný priestor

Dal by sa opísať ako prekvapivý. Ako v mnohých iných ohľadoch, aj v tomto smere prekonal očakávania. Do stanu sa vedľa seba zmestia dve karimatky, po stranách batohy s vecami, v menšom vrchole stanu je ešte miesto na ďalšie veci. A celá predsieň zostáva voľná na uloženie topánok, obúvanie sa, prezliekanie z mokrých vecí, varenie a podobne. Výrobca uvádza vnútornú plochu až 5m2 a myslím že to vôbec nie je prehnané. Výška stanu v predsieni a dostatočné vetranie umožňuje bezproblémové varenie.

Raz sme stan postavili ako záchranu pred vytrvalým a výdatným dažďom a vo štvorici sme v ňom v relatívnom pohodlí prečkali najhoršie, navarili teplé jedlo a čaj. Na GR20 sme v ňom bežne mali štvorčlennú večernú party, ak bolo počasie vonku zlé. V stane sa dá pohodlne sedieť takmer na celej ploche dvoch karimatiek. Nevýhodou je rozdelenie priestoru dvoma paličkami. To sa dá čiastočne kompenzovať ich umiestnením šikmo pozdĺžnym smerom. Aj napriek paličkám sa dá v stane spať vo dvojici v spojených spacákoch.

V stane je naozaj veľkorysý vnútorný priestor a dostatočná výška na sedenie na väčšine plochy karimatiek.

Používanie, komfort

Materiál stanu sa po namočení mierne roztiahne, takže je potrebné ho dodatočne napnúť (to je prirodzená vlastnosť silnylonu). Dá sa to utiahnutím napínacích šnúr, alebo predĺžením trekových paličiek bez skladania stanu. Finta s predĺžením trekových paličiek sa navyše dá spraviť bez opustenia vyhriateho spacáku.

Po zbalení mokrého stanu sa dá celta počas dňa veľmi jednoducho vytriasť od prebytočnej vody a pomocou napínacích šnúr zavesiť a vysušiť.

Pri vchádzaní do stanu je prístup k zipsu bezproblémový, jedno krídlo celty sa dá otvoriť a odhrnúť bez toho aby do vnútra stanu napršalo. V predsieni sa dá pohodlne vyzuť. S otváraním a zatváraním stanu zvnútra je to trochu komplikovanejšie, zips je po zatvorení v najvzdialenejšom bode predsiene a je nutné sa k nemu natiahnuť. Zvyčajne je to spojené s nutnosťou sa v predsieni oprieť jednou rukou o vhodnú podložku a druhou sa natiahnuť za zipsom. Dá sa na to zvyknúť. Otvárací zips je obojstranný, takže vyjsť zo stanu sa dá aj odzipsovaním zhora nadol, s tým že zips nerozopneme v dolnej polohe úplne.

Po rozopnutí sa dá vchodová celta upevniť pomocou slučiek s olivkami. Rozopnúť a upevniť sa dajú obidve krídla dverí (stan je dopredu ukotvený okrem predného kolíka aj napínacími šnúrami) a vznikne tak stan s otvorenou prednou stenou.

Trekové paličky sú k celte upevnené sťahovacou slučkou a celta je v mieste podopretia paličkami viacnásobne zosilnená a prešitá, samozrejme s podlepenými švami.

V prašnom prostredí je treba si dávať pozor na podfukovanie celty.

Dážď

Celta stanu je absolútne nepremokavá, švy sú zatreté zvnútra už od výroby. Povrch celty je ošetrený vodoodpudivou úpravou, takže voda z neho ochotne steká, priam odskakuje. Treba si dať pozor, aby tyveková podlaha neprečnievala zo stanu, aby na ňu nestekala voda z celty. Žiadnu ochranu neposkytuje stan proti vode tečúcej po povrchu. Na to treba myslieť už pri výbere miesta, v prípade dlhšie trvajúceho alebo intenzívneho dažďa je vhodné mať stan postavený na mierne vyvýšenej ploche ideálne s miernym sklonom, bez možnosti vytvárania mlák alebo občasných potôčikov v interiéri. To sa niekedy ľahšie povie ako zrealizuje. Každopádne táto slabina je daň za ľahkú a jednoduchú konštrukciu stanu bez podlahy.

V daždi a chladnom počasí môže na vnútornej strane celty kondenzovať vodná para, v praxi sme to nikdy nevnímali ako problém. Netreba sa opierať o mokrú celtu. Vo vetre môže vnútorná kondenzácia odfrkovať do interiéru, inak ostáva ako tenký film alebo steká po vnútornej strane celty dole.

Vhodné miesto na prečkanie intenzívneho dvojdňového dažďa – vpravo vidno prirodzený odvodňovací rigol.

Vietor

V stabilnom aj nárazovom vetre je stan dostatočne stabilný, za predpokladu že je dobre ukotvený a napnutý. Doplnkové napínacie šnúry výrazne zvyšujú odolnosť vo vetre. Keďže celta kvôli odvetraniu nesiaha až úplne po zem, cez túto medzeru do stanu pri intenzívnom vetre ťahá. Ak je prostredie suché a prašné, vietor vám do stanu popod celtu nafúka prach. Núdzovo sa to dá riešiť pritlačením celty až k zemi, čím sa ale obmedzí vetranie. Ďalšia možnosť je postaviť okolo stanu improvizovanú stenu z kameňov, prípadne využiť už postavený „bivak“. No a samozrejme veľa problémom sa dá predísť správnym výberom miesta na stavbu stanu, napríklad v závetrí.

V prudkom nárazovom vetre sa ako slabina ukázala predná rozopínacia časť stanu (predsieň), ktorá je ukotvená k zemi len v troch bodoch. Aj pri dôkladnom vypnutí stanu sa dlhý neukotvený okraj celty pri zemi v silnom vetre prehýba von a dnu a robí hluk. Vyriešiť sa to dá len zapretím celty zvnútra stanu vhodným objektom, napríklad batohom. No ak sa k prudkému vetru pridá aj zima, dážď a vysoká vlhkosť vzduchu, na vnútornej strane celty nevyhnutne kondenzuje voda a v nárazoch vetra fŕka na spiacich obyvateľov. S trochou nepohodlia sa v stane dá prežiť aj dvojdňový lejak s búrkami a silným vetrom vo vysokých horách. Máme to úspešne odskúšané.

Provizórna ochrana pred vetrom pomocou múrika z kameňov.

Hmyz

Tento typ stanu neposkytuje pred hmyzom prakticky žiadnu ochranu. Bez použitia doplnkovej moskytiéry sa nehodí do prostredia, kde je ochrana pred otravným hmyzom priorita. Aj v bežnom prostredí sa v stane nevyhnete občasným nočným štípancom od komárov a mravčekov. Proste príroda. Žltá farba stanu sa zdá byť atraktívna pre niektoré druhy hmyzu, ale zväčša sa obmedzia na pôžitkárske vysedávanie na vonkajšej strane celty.(pozn. Nalehko – současná varianta v khaki barvě problém s přitahováním hmyzu nemá:-) ) Na výlet do trópov alebo do Škótskej vysočiny (midges) by som stan neodporúčal.

Slnečné svetlo

Náš kamarát Kaktus stan s dešpektom nazval „plachtička proti slnku“. Ukázalo sa, že táto funkcia nie je súčasťou balenia. Svetlá farba celty a relatívne tenký materiál prepúšťa dosť veľa svetla. V bežných podmienkach ranného vstávania a balenia a večerného oddychu a varenia je to výhoda, lebo je v stane dosť svetla a interiér pôsobí veselo a útulne. Na priamom slnečnom svetle by ale v stane bolo veľmi rýchlo neznesiteľne teplo. Kto by ale v krásnom počasí chcel drepieť v stane, však? Ako ochrana pred slnkom sa stan využiť nedá.

Detail uchytenia krídla dverí pomocou očka s olivkou.

Zhrnutie – výhody

  • malá hmotnosť a objem zbaleného stanu,
  • jednoduchá stavba aj balenie,
  • priestranný interiér s možnosťou varenia v predsieni, dostatok miesta pre dvoch ľudí s batohmi,
  • dobrá stabilita vo vetre,
  • spoľahlivo nepremokavý materiál, podlepené švy,
  • kvalitné spracovanie, materiály a premyslená konštrukcia,
  • primeraná cena.

Zhrnutie – nevýhody

  • žiadna ochrana pred vodou tečúcou po povrchu,
  • žiadna ochrana proti hmyzu,
  • vnútorná kondenzácia môže vo vetre fŕkať do interiéru,
  • v suchom a veternom počasí môže popod celtu do vnútra prenikať prach,
  • trochu nepohodlné rozopínanie zipsu pri vychádzaní zo stanu,
  • relatívne veľká plocha potrebná na postavenie a ukotvenie stanu
  • potreba nosiť trekové paličky a tyvekovú podlahu.

Bočné napínacie šnúry zväčšujú priestor v hornej časti stanu do strán

Záver

Kúpu stanu som neoľutoval a už som dokonca zvažoval že si kúpim ešte jeden do rezervy, ak by sa mi tento zničil a už by sa náhodou nevyrábal. Spája sa mi s ním množstvo skvelých zážitkov, evokuje vo mne pocit bezpečia a pohody. Niekoľko krát ma zachránil v kritickej situácii. Som mu vďačný za každý gram váhy, ktorý som oproti iným stanom nemusel nosiť stovky kilometrov. Ako stan typu „tarptent“ bez podlahy, bez vnútorného stanu a bez samonosnej konštrukcie má svoje obmedzenia a charakteristické vlastnosti, ktoré ho predurčujú na použitie len v obmedzenom rozsahu. Ak vaše nároky a požiadavky na stan vytvárajú prienik s možnosťami a vlastnosťami ktoré ponúka „žltý domček“, bude to pre vás určite dobrá voľba.

Ani medzi veľkou konkurenciou rôznych stanov sa žltý domček nestratil a patril k tým komfortnejším.

Celkové hodnocení

Mountainsmith Mountain Shelter LT je jednoplášťový stan typu tarptent bez podlahy, ktorý sa stavia na dve trekové paličky v tvare „áčko“ a kotví sa k zemi kolíkmi. Je jednoduchý, ľahký, priestranný a odolný. Materiály a spracovanie sú mimoriadne kvalitné.

  • Prostorný
  • Skvělé materiály i zpracování
  • Stabilní ve větru díky velkému množství kotvících bodů
  • Výhodná cena
  • Nulová ochrana proti hmyzu
  • Nepohodlné rozepínání zipu zevnitř
  • Velká plocha nutná pro postavení (stan je opravdu prostorný)

3 komentářů u "Mountainsmith Mountain Shelter LT"

  1. Jan napsal:

    Dobrý den,

    skvělá recenze 🙂
    Existuje i nějaký jiný způsob postavení stanu při kterém by se ušetřila potrebná plocha? Např. když by jej používal zrovna jen jeden člověk.

    1. Dobrý den, máte na mysli, aby byl celkově menší ? Tam se žádná další varianta bohužel nenabízí, aby stál, tak musí mít tyčku/hůlku vepředu i vzadu, takže musí být postaven, tak jak je.

  2. jan napsal:

    Ano přesně tak jsem to myslel. Děkuji za odpověd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *