Montane Trailblazer 44

Jednoduchý design a zároveň promyšlený batoh vyroben v Británii pro ty, co jsou na cestě k ultralightu a rádi polykají výškové metry ve velkém na krátké vzdálenosti.

Vhodný pro vícedenní treky i speed hiking. Můžu srovnávat s Tempestem 30 od americké značky Osprey. S obojím jsem šla přechod Mallorky (GR221) a podnikla krátké výpady do Alp nebo po ČR/SR.

Důvod proč jsem “šáhla” po batohu větší litráže nebyl, že bych měla problém se vtěsnat do třicítky, do té se vejdu i na zimní přechod, ale spíš mě postupně začalo demotivovat každodenní mačkání věcí do útrob batohu pod velkým tlakem. Takhle sbalený batoh i přesto, že je lehký, nesedí na zádech zcela pohodlně oproti svým větším kolegům. Přitom největší z rodiny Trailblazerů má skvělou váhu pod 1 kg a je v něm místa až až (i na ty zbytečnosti, co se člověk odnaučil nosit)!

Sedí!

V nabídce najdete lehčí exempláře, ale batoh od Montane mě okouzlil svou odolností, komfortem nošení a zajímavým zádovým systémem, který sedí i na má krátká záda. Vydržel odírání o ostrý vápenec i drsnou žulu, povalování v písku ani jízda v suti mu neublížila na funkčnosti. Materiál je i dostatečně voděodolný, což potvrdil v jedné menší bouřce. Zádový systém je domyšlený do detailu. Díky spojení zádového systému s bederním pásem a balančním popruhům se na vás nehne. Opravdu sedí jako běžecká vesta, při běhu neskáče, ani se nešoupe. A pokud si neplánovaně dáte lehčí ferratu nebo exponovaný hřeben, tak vám nerozhodí rovnováhu, což u nelezeckého batohu je velké plus.

U komfortu nošení musím vypíchnout ramenní popruhy, které hezky obejmou ramena a hrudník. Jsou přetaženy prodyšnou síťovinou Air Plus Mesh. Tato síťovina je přátelská k membránovým textilíím, ale především i ke spálené a nasolené pokožce, to byl skutečný test pohodlí.

Technicky propracované ušití potvrzují dobře dosažitelné kapsy i poutka na hole/cepín, bezpečnostní kapsa na doklady a kompresní popruhy. Šikovné roll-top uzavírání ocení ti, co mají rádi velký přístup do batohu, chtějí hodně zkompresovat nevyužitý objem a samozřejmě ti, co koukají na cenovku výrobku. Batoh bez klasického víka je jednodušší na ušití i se spotřebuje méně materiálu k výrobě.

Mínusy?

U batohu mne nenadchly velké boční kapsy, kam jsem si chtěla dávat vodu. Bohužel tyto kapsy nejsou udělané z pružné látky jako přední velká kapsa (která je skvělá a vše, co chcete mít po ruce se do ní vejde). Tudíž do nich skoro nic nenandáte nebo musíte počítat při balení s tím, že se účelně ochudíte o část místa z vnitřního prostoru batohu. Každopádně tyto kapsy můžete využít na uskladnění Tyveku, karimatky, tyček od stanu nebo trekových holí a vodu si nést v hydratačním vaku.

Celkový dojem je velmi pozitivní. Při mé základní váze 6,5-7 kg je nadstandardně příjemný. Jednou se mi ho podařilo zatížit na 10kg a po 11 hodinách nošení jsem si nemohla stěžovat. Praktická poutka a kapsičky. Zatím bez vady a náznaku opotřebení.

Zpětně ještě jednou děkuji NALEHKO za výborný tip! 🙂

Celkové hodnocení

3 komentářů u "Recenze batohu Montane Trailblazer 44"

 1. lukas napsal:

  S recenzí ve všem souhlasím. Batoh je překvapivě velmi pohodlný. Nabízí perfektní poměr cena / výkon. Boční kapsy jsou opravdu zcela nepoužitelné. I když spodek batohu tolik nenapěchujete, jak si obsah batohu sedne, budete mít problém cokoliv umístit do těchto kapes. Navíc kapsy na bederáku jsou přes boční tyto boční kapsy, pokud se vám tedy podaří cokoliv umístit do těchto kapes, o to horší bude přístup do kapes na bederáku.

  Za zmínku také stojí kapsy na ramenních popruzích, které mnoho UL batohů v základu nemá a do kterých se vejde relativně dost věcí.

  Nakonec, první verze batohu měly nepříjemnou konstrukční vadu – páralo se sešití ramenního polstrování a popruhů vedoucí k bederáku. Raná fáze defektu byla snadno k přehlédnutí – konec popruhů je všit pod ramenní kapsu a dokud defekt nezpůsobí vytržení dolní části kapsy, nemusí být viditelný. Nicméně Montane při reklamaci bez zaváhání měnilo takový kus za zcela nový, kde už proběhly menší úpravy. U původní verze je spojení ramenního polstrování a popruhů pomocí jedné řady švů, u nové verze pomocí dvou řad. Doufejme, že to bude stačit..

 2. teplicka.anna napsal:

  Musím potvrdiť, že batoh sedí skvele aj menším postavám. Čo sa týka bočných vreciek, tiež som ich chcela využívať na vodu a aj som prišla na spôsob. Vodu dávam bokom cez zips, ktorý nechám otvorený a voda je tam oveľa ľahšie prístupná, ale napriek tomu nevypadáva. Pohodlne tam vojde 1 l fľaša. Tým je batoh pre mňa bez nedostatkov.

 3. Petra Košťálová napsal:

  Za mě úplně dokonalý batoh, po vyndání té zádové konstrukce mi sedí jako žádný jiný batoh a to jsem malá a zároveň nemám úplně úzké boky, zato široká ramena. Ramenní popruhy perfektně sedí, bederák je tak akorát polstrovaný a na UL batohy vlastně nadstandardně. Systém dvou pružných prsáků drží batoh dokonale na zádech opravdu i při lezení. Zadní síťka je skvělá, pružná, dokáže zvětšit obsah batohu o dost a netrhá se a nevytahává i když jí testuju fakt hodně. Od bočních kapes já nikdy nic neočekávám, leda tak dát tam tyvek nebo obal na batoh a to splňují. Kapsy na bederáku mají zpětné zipy, což mi připadalo chvíli divné, ale teď už bych to nechtěla jinak a tenhle směr otevírání kapes je skutečně logičtější. A ty kapsičky na ramenních popruhách mi závidí typicky úplně všichni. Prostě opravdu promyšlený batoh, já mu nemůžu vytknout vůbec nic a cena více než příznivá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *