16.10.13 4 komentářů

Recenze skládacích lahví

Dnes si představíme tři skládací lahve včetně jejich plusů a mínusů.

Platypus 2L láhev:

Moje první (a oblíbená) skládací lahev,používám jí už víc než rok. Má značky pro objem v litrech/uncích. Perfektní tenký svár. Menší víčko, v poslední otáčce se více dotáhne. Nemám s ní žádné špatné zkušenosti. Jediné mínus – nepasuje na filtr Sawyer, kvůli kratšímu a tenčímu závitu. Sice jí nasadíte,ale při stlačení voda teče i okolo závitu.

Široká základna hrdla ve sváru umožňuje bezpečné otevírání lahve – nevytrhne se ze sváru.

Pozn.nové modely mají ergonomický tvar – užší uprostřed kvůli držení.

 Sawyer 1L láhev

Dodává se jako příslušenství k filtrům Sawyer v několika velikostech a lze i samostatně dokoupit. Předchozí modely měly problém s praskáním ve sváru. Nový model už má kvalitní svár a měl by vydržet. Víčko je malé s pěnovým těsněním uvnitř.

Netěsní s víčky typu Coca cola, takže pokud ztratíte originál musíte ho nahradit stejným nebo vytunit víčko z jiné lahve. Nemá průhledné boky, takže nevidíte kolik vody vám zbývá a jak je špinavá (to někdy může být i výhoda 🙂 ) Fólie s potiskem je nalaminovaná a po několika měsících používání se začíná odlupovat.

Používám jí, ale není moje oblíbená, až doslouží novou nechci.

 Evernew 2L láhev

Pořídil jsem si jí,protože je kompatibilní s filtrem Sawyer (neteče u závitu),jako náhradu za Platypus. Přeci jen přelívat vodu z Platypusu do lahve Sawyer nebyla moc zábava. Má ergonomický tvar pro lepší držení – úzká uprostřed. Má taky pár vychytávek,které sice přidají pár gramů navíc, ale usnadní vám život. Víčko je antibakteriální a k lahvi je připevněno odnímatelným páskem,takže ho neztratíte. Má profilovaný povrch pro lepší grip. Další vychytávkou je pružná šňůrka, která drží lahev ve sbaleném stavu.

Nemá značky označující kapacitu. Vodu v ní můžete nechat i zmrznout,zvládne -20ºC až +90ºC, ale nesmí jí být více než 80% celkového objemu. Svár je s bublinkami a v přechodu do zúžení má ostré rohy. Nemá to vliv na funkci,ale u značky Evernew, jako u dalších japonských výrobců bych předpokládal kvalitní zpracování (hrnce a vařič má Evernew perfektní).

Ostrý roh odstříhněte.

Krátká základna hrdla ve sváru – je tu značka kde máte lahev držet při otevírání.

Evernew vs Platypus – závit je u Platypusu kratší o jednu otáčku a je tenký.

Závěr: žádná z lahví není ideální, musíte si vybrat správnou pro svoje potřeby.

Aktuální ceny 2L verzí (říjen 2013):

 • Sawyer 238Kč
 • Evernew 247Kč
 • Platypus 306Kč

Sawyer a Evernew můžete zakoupit u nás v eshopu.

Celkové hodnocení

4 komentářů u "Recenze skládacích lahví"

 1. Tomáš napsal:

  Je otázka, zda je taková výhoda, že Evernew je kompatibilní s filtrem Sawyer. S filtrem se totiž může filtrovat pouze pomocí gravitace, rolováním přijdete o záruku (aspoň to mi bylo řečeno, když jsem se ji pokusil reklamovat po tom, co jsem jí s filtrem docela hojně používal a ona začala kolem hrdla protékat).

  1. Dobrý den, o záruku určitě tímto způsobem používání nepřijdete. Jde o to, že u toho hrdla je takový plastový blok, kde je poměrně ostrá hrana. Je potřeba aby se láhev v tomto místě hrdla nelámala, jinak tam praskne. Tomu se dá snadno správným používáním předejít…

 2. Tomáš napsal:

  A druhá věc je, že v nabídce 2l lahev od Sawyeru zdá se nemáte a kategoriehttps://www.nalehko.com/kategorie-produktu/prislusenstvi/filtry-lahve/ má jen dvě položky, i když jich nabízíte více.

  Ale možná to je kvůli tomu, že koukám, že to je článek z roku 2013.

  1. Dobrý den, máme ji. Ale právě koukám, že nám zmizelo hned několik produktů. Programátor zase včera čaroval… Jdeme to řešit. Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *