14.02.19 0 komentářů

Recenze SMD Deschutes Plus

Ahoj
Pár superlativ o SMD Deschutes Plus

Stan jsem měl půjčený na testování už v roce 2017 na vodě v Norsku. Šťastnou náhodou jsem se totiž před tím s Peťanem potkal na festivalu Ozvěny v Ostravě. Ředitel Zajac chtěl, abych po promítání měl jakýsi “vorkšop”, či co, s jakýmsi Koskem o balení a cestování nalehko… Okamžitě bylo jasné, že jsme podobná krevní skupina! Jen já bych ještě chtěl mít lehké vybavení pokud možno zadarmo. Stará škola. Něco ale zadarmo holt nejde, anebo se člověk minimálně nedostane s váhou tak nízko. Zbývá pak můj neoblíbený kompromis…

Tehdy jsem měl ale “Prcka” bez onoho důležitého Plus. A tak jsem pro vodáckou výpravu do Ruska zvolil raději větší Mountain Shelter LT. Osvědčil se výborně. Dokonce jsem v něm nocoval 2x, což byl pro mne, zastánce volnosti při spaní pod širákem, rekord. Jedinou nevýhodou je, že mrchy krev sající pod plachtou bez podlahy prolezou, odvážné i proletí… Navíc stan, v němž si troufám přespat i ve čtyřech je pro jednoho přílišný luxus. Už před mnoha lety jsem si řekl, že dobré by bylo počítat s půlkilem stanu na osobu, což tady ve dvou platí… Ale když jedu sólo?

Informace o vylepšení SMDéčka oním pruhem “záclony” mě zastihla o rok později před další vodáckou výpravou, tentokrát na Altaj. Návštěvě prodejny v Liberci jsem se tentokrát vyhnul. Jednak je 330 kilometrů daleko a druhak je taková návštěva nebezpečná. Vždycky mě tam napadá, že bych potřeboval někomu šlohnout zlatou kartu, abych se mohl obchodně realizovat… A kde jsou motorky, padáky, lodě lezení, lyže a ostatní zájmy…?

Tak volám Peťanovi, jestli má na půjčení ještě ten zázrak, “co neváží nic a eště nadlehčuje batoh.” “Jo, šel jsem s ním Apalačský trail, pošlu ti ho.” Za dva dny už doma pod ořechem zkouším různé délky hůlky a tím výšky jehlanu.

Síťka po obvodu je malý zázrak. Důkaz, jak jednoduše lze věc zásadně vylepšit. Navíc velmi lehce (80 gramů) a relativně levně. Pruh je široký snad půl metru a díky němu je bez problémů možné vytáhnout ministánek do výšky 150 cm, místo uváděných 122, což prostor podstatně zvětší. Pořád ještě zbývá dost a dost na to, aby se síťka zahnutá dovnitř zatížila a pomáhala stabilitě stanu, jako obrácený sněhový límec.

Za vše vypovídá nový rekord. Přestože jsem byl na Altaji jen necelých šest týdnů, což je nejkratší z mých dosavadních sedmi ruských výprav, postavil jsem stan minimálně 5x!!!

A s celkovou váhou jsem se při odjezdu z domova dostal na 32 kilo. Včetně lodi, pumpy, lepení, hydra, gumáků, jídla na týden… A stanu! Nějaký klacek místo hůlky se vždycky našel.

Peťanovy obavy, že ho “s plachetkou pošlu do pr….” byly zcela zbytečné. V hlavě mám nápad na mírné zvětšení, které by hodilo komfortní stan pro dva při váze 600 gramů… Tak uvidíme.        Marek Š.     www.bajkal700.cz