Firma Rab nabízí ve svém sortimentu poměrně širokou paletu softshellů a větrovek, jejichž primárním účelem je ochrana proti větru. Jedním takovým softshellem je i Rab Momentum Pull-On, který jsme měli možnost po dva měsíce testovat během letošní zimy. Dva kousky Momenta jsme používali na zhruba 600 km běhu a chůze a výsledky celého testu bychom rádi shrnuli v tomto článku. Rab Momentum Pull-On si totiž zaslouží určitě více pozornosti, než se mu dostává.

Rab Momentum Pull-On Steel Nalehko

Na začátek se jistě sluší říct, co je Momentum vlastně zač. Jedná se o lehkou softshellovou bundičku, která je tkaná z větruvzdorné strečové textilie MatrixTM, doplněné povrchovou DWR úpravou odpuzující vodu. Mrholení či 20 minut drobného deště tak rolák zvládne bez problémů. Vedle softshellové tkaniny však Momentum obsahuje na zádech, v podpaží, na vnitřní straně rukávů a na bocích i tenkou pleteninu MotivTM, která zajišťuje výbornou prodyšnost i odvětrávání a zároveň je doplněna o úpravu proti zápachu Polygiene® Stays Fresh. Momentum je tak zjednodušeně řečeno vysoce prodyšný, větruvzdorný a vodoodpudivý softshellový kousek určený pro aktivnější pohyb.

Používali jsme jej hlavně při běhání v teplotách lehce nad nulou. V takových podmínkách pod něj stačila pouze základní vrstva s dlouhým rukávem. Při nižších teplotách nebo při aktivitách o nižší intenzitě než běh už bylo potřeba přidat i lehčí střední vrstvu, jako například Rab Power Grid Pull-On. Odvětraná záda a podpaží výborně odvádějí pot, ale ledový vítr se přes ně dostane přeci jenom o něco lehčeji. Je dobré zmínit, že pro dostatečnou ochranu před větrem je důležité vybrat správnou velikost. Celkově užší střih předurčuje Momentum, aby sedělo více na těle, čemuž pomůže i strečová tkanina Matrix. Pokud bude Momentum příliš volné, vítr se pod něj snáze dostane a rolák tak ztratí jednu ze svých hlavních předností. Pokud tedy budete váhat mezi velikostí více na tělo a volnějším střihem, doporučujeme první variantu. Před větrem ochrání lépe.

To, že jsme testovali Momentum v zimě, neznamená, že by nebylo vhodné pro vyšší teploty. Při několika jarních lednových dnech, kdy se teploty dostaly nad deset stupňů, jsme jej používali pouze s krátkou základní vrstvou a vše fungovalo též na jedničku. Materiál Matrix není na holou kůži nijak nepříjemný a ve vyšších teplotách člověk odvětraná záda ocení o to víc. DWR úprava zvládne drobné jarní přeháňky a i kdyby bunda náhodou promokla, bude díky prodyšnému materiálu rychle schnout. Můžeme tak s klidem říct, že Momentum je při aktivnějším pohybu (běh, rychlá chůze, běžky, cyklistika…) univerzální kousek pro celoroční použití a pokud vám nevadí chybějící kapuce, může se jednat o alternativu k velmi oblíbenému klasickému softshellu Rab Borealis Pull-On.

Kromě již zmíněného odvětrání na zádech, na bocích a na vnitřní straně rukávů pomáhá odvětrávání i poměrně dlouhý poloviční zip. Pokud se i přes celkové odvětrání potíte, například při ostrém výšlapu do prudkého kopce, stačí pouze rozepnout celou délku zipu. V tu chvíli je další, poměrně značné odvětrání, na světě. Kromě odvětrání má však zip i další důležitou vlastnost, a to při izolaci. Až těsně ke krku totiž dopíná malý stojací límeček. Zapnutý límeček obepíná krk poměrně těsně a nedovolí tudíž větru, aby se dostal kolem krku na samotné tělo.

Nalehko Rab Momentum Pull-On Steel

Z několika dalších technických detailů nás potěšila přítomnost poutek na palce, reflexní prvky na zádech a možnost sbalit celý softshell do náprsní kapsy. Snad pouze ke kapsám by se vztahovala jediná drobná výtka. Náprsní kapsa ne vždy dostačuje na drobnosti, které s sebou člověk na dopoledních pár hodin výletu bez batohu může vzít. Mobil, klíče a nějaká ta šušenka se sice do kapsy vejdou, ale nejpohodlnější to není. Pár kapes na zádech po vzoru klasických běžeckých trik by tak možná nebylo na škodu.

Sečteno a podtrženo lze Rab Momentum Pull-On pochválit jako prodyšnější a lehčí alternativu k verzím Rab Borealis, která si najde uplatnění v aktivitách s trochu vyšší tepovou frekvencí. Kromě skvělé prodyšnosti je jeho hlavní předností celková univerzálnost. Při udržení dostatečného komfortu zvládá vysoký rozsah teplot, aniž by se musel nahrazovat nebo doplňovat jinou vrstvou. Do výbavy každého milovníka outdoorových aktivit tak rozhodně patří.