Celodenní, dlouhé výlety nebo běhy v horách ve většině případů už vyžadují větší rozmýšlení než když se jde člověk jen tak proběhnout na 2 hodinky za barák. Logicky s tím pak jde ruku v ruce i větší množství vybavení, vody a jídla, které s sebou člověk musí brát.

Pro tyhle případy většinou už závodní běžecká vesta nestačí. Menší turistický batůžek zase nemá potřebný komfort pro běh nebo fast-hiking. Když se mi tedy dostal do ruky batůžek Adventure Lite 15, tušil jsem, že to je přesně to, co jsem hledal. Mám rád soběstačnost a úplně nevyhledávám trasy překypující turismem, kde má člověk každých 10 km možnost doplnit všechno na horské chatě nebo vesnické “sámošce”. Snažím se být rychlý, efektivní a ideálně urazit co největší vzdálenost s co nejkratšími pauzami. Zároveň ale potřebuji dostatek energie, vody a stoprocentní ochranu pro případy, že se zásadně zhorší počasí. Když se pak do batohu ještě vejde kompaktní fotoaparát, powerbanka a další drobnosti, je to příjemný bonus.

Adventure Lite 15 je v podstatě takovým mixem běžecké vesty a „klasického“ batohu. Jedna hlavní standardní komora s objemem 15 litrů je natolik prostorná, že mi nedělalo nejmenší problém dovnitř nacpat vše co jsem například potřeboval pro svůj pokus o zdolání všech Prominentních vrcholů Lužických hor (viz. foto výbavy) naprosto bez podpory (107 km/4000m+). Kolega zase tento batoh celkem pravidelně využívá pro své fast-hiking výlety od chaty k chatě, kdy mu nedělá problém běžně za víkend ujít klidně 150-200 km jen s tím nejnutnějším vybavením.

Uvnitř hlavní komory batohu je vcelku praktická velká kapsa na zádech, která dobře poslouží pro camel-bag. Já ji s oblibou využívám pro sbalitelný vodní vak CNOC jako rezervu pro případy, když vyrážím někam, kde je minimum vodních zdrojů. Ani plný vak v batohu nijak neomezuje při pohybu a stále se dá bez problému běžet slušné tempo.

Z ultralehkých batohů jsem zvyklí na velkou síťovanou kapsu z venku batohu. To je pro mě nepostradatelná záležitost. Je vidět, že Inov-8 u vývoje batohu přemýšlel a tak tu tahle kapsa nechybí. Bez problému se do ní vejde větrovka, lehká nepromok. bunda, mikina, čepice, rukavice, čelovka a další věci které člověk během dlouhého dne v horách neustále nahazuje. Není tak potřeba lovit uvnitř batohu, ale jednoduše si sáhnete do kapsy pro to, co zrovna člověk v danou chvíli potřebuje.

Důležitá vlastnost batohu je především komfort při pohybu. I při plně naloženém batohu jsem se nesetkal s tím, že by batoh nepříjemně poskakoval. Naopak, na zádech drží jako přikovaný a není tak problém běžet i ve svižnějším tempu. Ramenní popruhy jsou chytře upevněny ve 3 bodech a jednoduše se dají přitáhnout. K další stabilizaci batohu pak slouží 2 hrudní popruhy které jdou jednoduše výškově posunout a samozřejmě i stáhnout. Měl jsem možnost vyzkoušet i levnější běžecký batůžek Montane Trailblazer 18 a ten rozdíl je obrovský. Inov-8 je skutečně jinde…

Kapsy na vestě jsou pak už takový „inovejťácký“ standard. 2 velké pružné kapsy na soft flašky využívám s velkou oblibou. Na rozdíl od jiných značek běžeckých vest se flašky vkládají bez větších problémů. Samozřejmě nechybí pružná poutka pro uchycení hrdla láhví. Trochu zvláštní mi přijde kapsa na zip která překrývá tyto lahvové kapsy. Bez problému se do ní vejde menší chytrý telefon, jenže jakmile máte naplněnou láhev s vodou, tak do této kapsy už telefon nedostanete a postrádá tak trochu smysl. Asi by stačilo, kdyby tam zůstala další pružná kapsa tak jak je to řešené na levém popruhu.

Na spodním konci popruhů jsou pak 2 menší pružné kapsičky zřejmě zamýšlené pro odpadky nebo případně gely. Příliš je ale nevyužívám a raději bych takové kapsy umístil nahoru, nad láhve a udělal je trochu větší, tak aby se do nich bez problému vešly gely, případně tyčinky. Nejspíš je to všechno ale o zvyku a o tom, co komu prostě vyhovuje.

 

Pro ukládání dalších potřebných věcí ještě mohou skvěle posloužit 2 kapsy po stranách batohu. K těm se dá celkem snadno dostat i za chůze/běhu a ve většině případů spíše raději využívám tuhle možnost. Bezvadná je i malá kapsa na zip na vršku batohu, ta dobře slouží na úschovu peněz, klíčů apod.

Vzhledem k tomu, že batoh je objemnější než běžné běžecké vesty, tak výrobce myslel i na možnost komprese celého balení. K tomu dobře slouží 2 kompresní popruhy po stranách. Pokud člověk využívá běžecké hole, tak má hned více možností pro přichycení holí. Dají se snadno přichytit zezadu batohu nebo pomocí dalších stahovacích poutek na ramenních popruzích.

Neméně důležitý je i zádový systém, ten je u Adventure Litu takřka ideální. Nemá žádnou přehnanou konstrukci, ale poskytuje dostatečnou oporu díky měkké pěně s odvětranými panely se síťovinou.

Sečteno, podtrženo. Tenhle batůžek se jasně řadí mezi další povedené kousky této populární britské značky. Dovedu si s ním představit i ranní běhy do práce, kdy do batohu nacpu oblečení na převlečení a zkrátka všechno, co pak budu potřebovat i v zaměstnání. Pro delší akce jednoduše jasná volba.

Vašek Malinský