Geniální řešení spánku pro všechny s menší výškou a posunutím svého teplotního komfortu ze statusu "stálezrmzlý" na "tohle je prima!". Ideální tří-sezónní volba, která nezklame.

Criterion Lady 500 nejen pro ženy mě zaujal ihned, jak jsem ho objevila. A to nejen díky přívětivé ceně, ale i teplotnímu komfortu, fleecové vložce a zohlednění výšky postavy, která v mém případě se dá spíše zařadit do kategorie vzrostlý hobit (haha)! 

To vše za vcelku přijatelnou váhu 1100g bez obalu. Jelikož to byl můj vůbec první péřový spacák, který jsem si pořizovala, rozhodla jsem jít vstříc svým spíše pesimistickým obavám o teplotním komfortu. Proto jsem šla do Criterion Lady 500, i když byl v nabídce i odlehčený  Criterion Lady 350. Přesvědčil mě i tím, že na zkrácenou délku používá stejné množství peří, jako u regular verze Travelleru 500, a to pro mě znělo jako rajská hudba. To vše za cenu oběti několika gramů navíc, které jsem při svých obavách byla ochotná tahat navíc. Ale jak už to tak u ultralightu bývá, ne na dlouho ;-). 

(Určitě to také znáte – většinou jsem tak promrzlá, že já své ledové nohy a ruce používám na strašení kamarádů a mohu se aspoň škodolibě usmívat, když už nic jiného. Pro tip: spojit lze spacáky v rámci Criterionu napříč všemi produkty, a tak se nebojte spojit svoji termoregulaci s drahou polovičkou, mohlo by vám být hned lépe! :-))

Spacák jsem otestovala v mnoha rozličných krajinách – stále vlhkého Skotska, proměnlivého letního počasí slovinských a italských Alp, či středozemního jarního podnebí jižní Itálie. A byla jsem velmi spokojená! Díky fleecové vložce u nohou se mi můj pomyslný komfort ještě zlepšil, nikde žádné zbytečné vzduchové kapsy, které by mě po nocích svým chladem budily. Jak jsem se zachumlala, tak jsem se ráno probudila bez náznaku jakéhokoliv nekomfortu.

Na co si dejte pozor je to, že Criterion své spacáky plní 60% zvrchu a 40% vespod. Vesměs to znamená, že vám sice může pomoci lépe izolovat teplo z horní strany – vespod počítá s tím, že máte dobrou karimatku a izolační vlastnosti peří jsou v ten moment nedůležité (pryč). Tohle je ovšem efektivní za předpokladu, že se umíte otáčet uvnitř spacáku a ne s ním. Což mně se ani za boha nedařilo, protože se ve spacáku spalo tak dobře, že jsem se ráno budila přední stranou na spodu.

Co se týká povrchu spacáku, zvládnul se mnou i spaní pod širákem a nenadálým drobným deštíkem, před kterým jsme se prchli schovat do přilehlé opuštěné chatrče. Oklepala jsem od přebytečných kapek, ustlala si na ohryzané dřevěné podlaze a spala vesele dál. Jen pozor, spacák nemá hydrofobně ošetřené peří, a tak mě před katastrofou ochránila jen povrchová DWR úprava látky Pertex Quantum. Tu je potřeba po čase obnovovat. Pokud však počítáte každou kačku a umíte se vyhnout zbytečnému provlhnutí, tohle opatření bohatě postačí. Aneb doteď jsme takové úpravy neměli, a také jsme fungovali :-).

Určitou výzvu s ním bude vyžadovat spaní v teplejších letních nocích. Jelikož do spacáku chodím spát vždy v pyžamu, abych si jej udržovala co nejvíce čistý a funkční. Přeci jen přebytečný pot a špína vám poškozují loft peří. Neumím si proto moc funkčně představit spát v něm v letních měsících. V takový moment bych raději přehodnotila kolik těch žhavých letních nocí bude a zvážila nutnost tahat tenhle kousek a pořídila raději něco lehčího. 😉 

Můj subjektivní názor je, že bych si ho brala na spánek do teplot kolem -3°C až +13°C. Řekněme jaro až podzim v mírnějším podnebném pásu. Samozřejmě, jak si kdo ustele, tak se vyspí. Váš komfort bude ovlivněn jasnou nocí, relativní vlhkostí vzduchu, kde si zrovna ustelete, jak bude foukat, jak dobře se navečeříte a můžeme pokračovat dál a dál. 🙂

Určitě bych všem doporučila se zamyslet, kam budete svůj spacák brát na dovolené a za dobrodružstvím. Zvážila bych, zda se v něm chcete mermomocí péci po většinu času, nebo se trochu obětovat a vzít si lehčí Criterion Lady 350 s doplněním nějaké lehké péřovky, kterou si většinou my zmrzliny stejně s sebou taháme. 🙂